Penízek rolní
Penízek rolní
Slovenský název: Peniažtek roľný
Zařazení škodlivého činitele: Dvouděložné plevele
Čeleď: brukvovité – Brassicaceae.
Biologická skupina: zelené, autotrofní, rozmnožující se generativně, jednoleté, ozimé.
Popis
Jednoletý, často přezimující, při rozemnutí páchne po česneku. Dává přednost mírně kyselým hlinitým půdám. Má rýhovanou lodyhu a malé bílé květy v hroznech.
Stonek: je přímá rozvětvená lodyha, s podélným rýhováním, lysá, dorůstající výšky 0,1–0,5 m.
Listy: jsou střídavé. Řapíkaté listy vytvářejí přízemní růžici, jsou vejčité až kopinaté, lodyhové listy jsou přisedlé na bázi rozšířené a šípovitě objímavé, celokrajné až vroubkované. Všechny listy mají zřetelnou žilku. Jsou modrozelené barvy, holé pokryté voskovým povlakem, na dotyk mastné, postupně opadávající.
Květenství: tvoří hrozen. Květy jsou oboupohlavní, čtyřčetné, bílé barvy, zřídka narůžovělé. Korunní plátky jsou dvakrát delší než zelené otevřené kališní lístky. Kvete celoročně.
Podzemní orgán: tvoří kůlovitý, jednoduchý nebo rozvětvený kořen.
Plod: je plochá v obrysu okrouhlá nebo široce oválná šešule v průměru 15 mm dlouhá. Kolem obvodu má široký křídlovitý okraj, na vrcholu přerušený. Semeno rozměrů 1,5–2,2 x 1,2–1,5 x 0,5–0,7 mm, je zploštělé, v obrysu oválné až vejčité vzhledem k vystupujícímu kořínku je na bázi asymetrické. Osemení je od středu výrazně spirálovitě rýhované s rýhami rovnoběžnými s okrajem semene. Je slabě kovově lesklé, hnědočerné až fialově černé, s počtem 900 semen na rostlinu při zachování životnosti semen v půdě 10 let.
Klíčení a vzešlá rostlina: klíčí od září do listopadu, resp. v březnu až květnu, z hloubky 50 mm při tmin. 2,0–4,0 °C, topt. 20,0–24,0 °C. Hypokotyl je světle zelený. Děložní lístky rozměrů 5,0–8,0 x 3,0–5,0 mm jsou řapíkaté, široce oválné, na vrcholu zaokrouhlené nebo velmi jemně vykrojené. Epikotyl není. První dva listy jsou vstřícné, oválné, celokrajné nebo se sotva viditelným, náznakem zubatosti. Na vrcholu jsou zaokrouhlené, na bázi stažené do řapíku. Děložní rostliny mají nepříjemný česnekový zápach.
Rozlišovací znaky: Primární listy jsou celokrajné, listová růžice je přitisklá k zemi. Již v této době při rozemnutí jemně voní po ředkvičce („česnekově”).
Období vzcházení: Jaro, ale i na podzim
Hospodářský význam: méně nebezpečné (++)
Kdy druh úspěšně regulovat: malá až velká listová růžice.
Na první pohled se podobá druhům: huseníček rolní, kokoška pastuší tobolka.