You are here

Jarní optimalizace porostů řepky olejky

Archiv
13.03.2015

Všem pěstitelům řepky olejky doporučujeme přečíst si následující informace a doporučení, které Vám pomohou při dosahování Vašich vysněných výnosů.

Téměř u všech porostů řepky bylo již provedeno regenerační hnojení a přibližuje se období dalších vstupů do porostů, abychom si zajistili co možná nejvyšší výnos.

Při zakládání porostů řepky ozimé byla převážná část ploch setá v agrotechnických termí- nech. V některých oblastech České republiky ale byly zaznamenány problémy se setím ozimů a to hlavně z důvodu nadlimitních srážek. Průběh zimy se velmi podobal té loňské, kdy opravdu zimní počasí bylo pouze několik dnů. Dlouhý podzim zapříčinil pozdnější nástup chorob, kdy přibližně v druhé dekádě listopadu zesílil tlak hlavně houbového patogenu Phoma lingam. Nadprůměrně teplý prosinec a leden sice zapříčinil, že žádné porosty řepky neměly problémy s přezimováním, velkým nebezpečím se ale staly právě choroby. Teplotně nadprůměrné zimní měsíce v kombinaci se stálou vlhkostí rostlin podpořilo velký rozvoj chorob. V porostech se vyskytují hlavně choroby Phoma lingam a Botrytis Cinerea.

V současné době je již většina porostů řepky přihnojena regenerační dávkou hnojiv a pomalu je potřeba se připravit na jarní ošetření fungicidem s morforegulačním účinkem. Vzhledem k velkému výskytu chorob bude aplikace fungicidu nutnost. Jestliže bude průběh počasí pokra- čovat ve stejném duchu jako poslední dny, bude vytvořeno ještě ideálnější prostředí pro rozvoj infekce chorobami Phoma lingam a Botrytis Cinerea.

Společnost Syngenta nabízí velmi účinné řešení, jak porosty řepky olejky ochránit proti tlaku těchto chorob. Přípravek Toprex díky účinné látce difenoconazolposkytuje proti Phoma lingam vysoce účinnou ochranu. Jak již bylo řečeno, také Botrytis Cinerea má velmi vhodné podmínky pro svůj rozvoj a proti ní má účinná látkadifenoconazole významný vedlejší účinek. Phoma lingam pozastaví vývoj Botrytis Cinerea v počátečním období.

Pro udržení dobrého zdravotního stavu porostu bude nutné aplikovat Toprex co nejdříve po regeneraci porostu. Kvůli očekávanému dřívějšímu nástupu teplého počasí bude potřeba přibrzdit rostliny řepky olejky při přechodu do dlouživého růstu, aby tzv. nešly rovnou do květu. To v přípravku Toprex zajišťuje druhá účinná látkapaclobutrazol. Jednotnou dávkou Toprexu 0,5 l/ha zajistíte porostům plnohodnotnou fungicidní ochranu a zároveň regulaci.

Jarní aplikací si zabezpečíte i optimální navětvení rostlin, synchronizované kvetení, dozrává- ní a následně také jednodušší sklizeň beze ztrát. Všechny tyto faktory se následně projeví ve výnosu, což opakovaně dokazují nejen víceleté pokusy společnosti Syngenta, ale také pokusy SPZO, pokusy ČZU na pokusné stanici v Červeném Újezdě a mnoho dalších.

Toprex – ideální řešení pro vaše porosty řepky v každé situaci!