Výsledky naší slunečnice v pokusech SPZO 2023

Aktuality
Syngenta
Syngenta

RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Czech

V rámci poloprovozních pokusů slunečnice společnosti SPZO měla letos společnost Syngenta Czech ve hře celkem pět horkých želízek. Odrůdy SY Onestar CLP, léty prověřený hybrid NK Brio, řadou medailí ověnčenou odrůdu SY Bacardi CLP, Fergus CLP a SY Chelsea CLP. Všechny zmíněné odrůdy dosáhly nadprůměrného výnosu. 

 

Výnos, o kterém se bude mluvit

Napříč všemi testovanými odrůdami dosáhl výnos hodnoty 3,28 t nažek/ha. Na jednotlivých lokalitách se průměr pohyboval na relativně vyrovnaných hodnotách. Ve Slupi 3,10 t/ha, v Kutlířích 3,44 t/ha a 3,31 t/ha na lokalitě Loučeň. Výnosový průměr za hybridy společnosti Syngenta vyšplhal na hodnotu 3,59 t/ha a byl zároveň nadprůměrný na každé ze tří testovacích lokalit.

Za výkonnost hybridů společnosti Syngenta vypovídá i obsazení počtu míst v rámci TOP 5 hybridů na základě výnosů v těchto pokusech. Z pěti testovaných hybridů zde společnost Syngenta obsadila hned čtyři místa, a to včetně zlatého.

Výsledky SPZO 2023 slunečnice Syngenta

Nejvýnosnější odrůdou v poloprovozních pokusech společnosti SPZO se stal v sezóně 2023 hybrid SY Onestar. S výnosem 3,75 t nažek/ha tak přesáhl průměr pokusů o půl tuny. Jeho výnosnost je dána vhodným genetickým základem pro pěstování v našich podmínkách.

Potvrzuje to právě i letos bronzový NK Brio, jehož je SY Onestar potomkem a nese si všechny jeho benefity pro pěstování. To je výborná zpráva, vzhledem k tomu, že odrůda NK Brio, která odvedla za svou dlouhou kariéru v provozech kus práce, odchází na zasloužený odpočinek a v nabídce pro sezónu 2024 ji již nenajdete. Najdete tam ale výborný hybrid SY Onestar CLP.

Život mezi rekordmany

V roce 2022 obsadila odrůda SY Onestar CLP v pokusech SPZO stříbrnou pozici. O jednu příčku se tedy posunula směrem nahoru z bronzového místa, které obsadila v roce 2021. Její výkonnost tak v pokusech oproti ostatním hybridům v pokusech SPZO rok od roku roste. Zlatou obsadila v sezóně 2021 odrůda SY Bacardi CLP a to jak v České republice, tak na Slovensku. Letos obsadila odrůda SY Bacardi CLP 4. místo.

SY Gracia osivo slnečnice Syngenta

 

Slunečnice do všech herbicidních technologií

V rámci našeho portfolia nabízíme hybridy do všech herbicidních technologií ve slunečnici. A to včetně technologie postavené na herbicidu Express 50 SX od společnosti FMC. Obecně tedy lze říci, že hybridy od společnosti Syngenta dosahují vysokých, stabilních výnosů.

Portfólio slunečnice Syngenta 2024

Jaká jsou specifika Vašeho regionu? Vyberte si hybrid slunečnice, který v nich nejlépe uspěje.

 

SY Onestar CLP 

Jedinečný výnos Clearfield® Plus

Hybrid SY Onestar CLP je raná až středně raná slunečnice s normálním typem oleje. Patří do rodiny slunečnic vycházejících z NK Brio. Patří sem také NK Neoma CL a SY Neostar, odrůdy, které mají již řadu let u pěstitelů své stabilní místo. Hybrid SY Onestar CLP dosahuje stabilní úrody bez výrazných požadavků na podmínky prostředí a možno ho tak pěstovat ve všech oblastech určených pro produkci slunečnice. Patří mezi nižší hybridy s pevným stonkem a velmi dobrou odolností poléhání a lámání stonku.

SY Onestar CLP osivo slnečnice Syngenta

SY Bacardi CLP

Vysoký výnos i v sušších oblastech

SY Bacardi CLP dlouhodobě potvrzuje svoji pozici výnosového lídra. Spadá do segmentu středně raných slunečnic s velmi vysokou odolností suchu. Tento hybrid je typický svojí robustností stonku, který mu zaručuje nepoléhavost a odolnost lámání stonku. Jedná se o středně vysokou odrůdu s převislým úborem, který velmi dobře reaguje na navýšení intenzity a má velmi dobrou odolnost proti nejčastěji se vyskytujícím chorobám, které slunečnici napadají. 

 

 

SY Bacardi CLP slunečnice Syngenta

 

Fergus CLP

Silný Clearfield® Plus

Hybrid SY Fergus CLP lze doporučit do oblastí s vyšší intenzitou pěstování. Spadá do středně raného segmentu. Mezi jeho silné stránky patří vysoká odolnost k poléhání a také olejnatost nažek, která dosahuje 49 %. Nedoporučujeme však navyšovat doporučený výsevek pro zajištění nejvyššího výnosu. V sezóně 2022 dosáhl výnosu 105,9 % oproti průměru pokusů v rámci poloprovozních pokusů společnosti SPZO 

SY Fergus slunečnice Syngenta

SY Chelsea CLP

Clearfield®Plus s rychlým vývojem 

Tato nová odrůda má na jaře velmi rychlý start. Proto je vhodná i do okrajových oblastí pěstování slunečnice. Tato vlastnost ji umožňuje bezproblémový vývoj i za chladných jar. Snáší i ranější termíny výsevu. Velmi dobře se osvědčila i na suchých lokalitách s vysokými teplotami. Tyto vlastnosti spolu s velmi dobrým zdravotním stavem zajišťují hybridu SY Chelsea velkou stabilitu výnosu. Obsah oleje se pohybuje na úrovni 47,7 % s HTS 52 g. Dosahuje velmi dobré odolnosti bílé hnilobě na stonku i úboru a také výborné odolnosti Verticilliu.

SY Chelsea CLP slnečnica Syngenta

Prohlédnout online katalog Osivo slunečnice 2024

Katalog osiva slunečnice Syngenta 2024