Nejlepší volba pro vaše ozimé obilniny v časném jaře

Aktuality
aktuality_cz_unix_1132x637_16_ku_9_-_kopia_1.png

 

Ing. Václava Spáčilová, Ph.D., Syngenta Czech s.r.o.

 

První jarní fungicid je pro ošetření ozimů obzvlášť důležitý. Ačkoliv se mnohdy nezdá časně jarní fungicidní ochrana důležitá, opak je pravdou. U zdravých rostlin s vitálním růstem je tvorba výnosotvorných prvků mnohem efektivnější, rostliny nemusí zapojovat své obranné mechanismy v boji proti patogenům a veškerou energii vkládají právě do jejich tvorby.

 

První jarní fungicid by měl splňovat několik kritérií. Kromě ochrany listů před časně se vyskytujícími chorobami by měl rostliny spolehlivě chránit i proti stéblolamu a chorobám pat stébel. Měl by fungovat i při relativně nízkých teplotách, které nejsou v časném jaře výjimkou. A vzhledem k dodržování antirezistentní strategie bychom neměli prioritně vybírat pro fungicidní ošetření účinné látky, u kterých víme, že je s velmi velkou pravděpodobností budeme využívat pro ochranu praporcového listu, nebo i později, pro ochranu klasů. 

 

Současný stav nahrává stéblolamu

Díky letošní zimě to vypadá, že právě stéblolam může být pro pěstitele ozimých obilnin oříškem. Poměrně dobré vláhové podmínky, které nás celé zimní období provázely a provázejí, velmi napomáhají rozvoji stéblolamu, ale také rozvoji chorob pat stébel, jejichž původcem je celá řada patogenů.

Ochrana porostu proti stéblolamu a chorobám pat stébel je velmi specifická. Rostliny je třeba chránit hned na startu, tedy na počátku sloupkování. Později, kdy patogen prorůstá hlouběji do pletiv a kolonizuje je, je na efektivní ochranu příliš pozdě. V době tvorby prvního internodia, kdy je pletivo nejzranitelnější a nejvíc náchylné, je ideální termín pro aplikaci prvního fungicidu. Ten současně aplikujeme preventivně proti listovým chorobám.

 

Všestranný Unix 75 WG

V úvodu jsme připomněli, které parametry byste mohli od jarního fungicidu požadovat. Unix 75 WG je jednoznačně splňuje. Chrání porosty proti pravému stéblolamu, chorobám pat i listovým chorobám.

 

TU: VÍCE O FUNGICIDĚ UNIX 75 WG

 

cenove_zvyhodnene_fungicidy_obilniny.jpg

 

Nejsilnější, proti oběma patotypům stéblolamu

Pro ochranu proti stéblolamu se v současné době jedná o nejsilnější produkt, s účinkem na oba patotypy stéblolamu. Má preventivní, ale i kurativní a eradikativní účinek. Pokud jej stihneme aplikovat v období tvorby prvního internodia, zastaví u symptomatických rostlin další rozvoj choroby. Unix 75 WG totiž zastavuje růst patogenů v průběhu penetrace do rostliny a během růstu mycelia uvnitř rostlinných tkání. 

 

unix_patotypy_steblolam_cz.jpg

 

Preventivně proti listovým chorobám už na jaře

Výborně účinkuje také proti listovým chorobám, jako jsou padlí travní pšenice a ječmene, braničnatka pšeničná u pšenice a hnědá a rhynchosporiová skvrnitost u ječmene.  V takto časném aplikačním termínu velmi často chráníme porosty proti listovým chorobám preventivně. Listové choroby se vyskytují na nejstarších listechnebo v půdě na posklizňových zbytcích, jako zdroje primárních infekcí a jsou připraveny teprve kolonizovat nově přirůstající části rostlin a šířit se na zdravá pletiva.

 

Od jarního fungicidu požadujte i další kritéria

Dalším kritériem pro ideální jarní fungicid je jeho aktivita a spolehlivost i při nižších teplotách. Unix 75 WG efektivně působí na potlačení chorob už při teplotách od 5 °C na rozdíl od azolových účinných látek, u kterých je nutná teplota od 8-10 °C pro jejich dobrou efektivitu proti chorobám. 

Neodmyslitelným parametrem je snaha o dodržování antirezistentních strategií. Naplnit tento požadavek, v souvislosti s úbytkem účinných látek, začíná být zcela jistě čím dál větší výzvou.  Unix 75 WG splňuje i toto kritérium. Účinná látka cyprodinil disponuje odlišným mechanismem účinku na patogeny, který je u většiny často využívaných účinných látek ze skupiny triazolů, nebo inhibitorů sukcinát dehydrogenázy.

 

V tank-mix kombinaci s regulátorem rastu

V období počátku sloupkování řešíme i první regulační zásah. Zaměřujeme se především na posílení báze stébla, rozvoj kořenů a u dlouhostébelných odrůd také na krácení. Zde je Unix 75 WG velmi dobrým partnerem. 

Bez problémů ho lze použít v tank-mix kombinaci s regulátory růstu Moddus i Moddus Flexi. Unix 75 WG nemá na rozdíl od azolů synergický efekt na intenzitu krácení.  Proto tato kombinace je pro rostliny mnohem šetrnější a dá se uplatnit i u odrůd s krátkým stéblem nebo v sušším jaru kdy se při regulaci potřebujeme zaměřit především na funkci posílení.  

 

Rozpusťte nejprve Unix 75 WG pak tekuté produkty

Při použití doporučujeme nejprve v aplikačním zařízení rozpustit fungicid Unix 75 WG a poté přidávat tekuté produkty na ochranu rostlin, abychom předešli případným problémům s rozpustností WG formulace.


Unix je výbornou volbou časně jarní fungicidní ochrany, pokud hospodaříte na svažitých pozemcích, i zde je jeho použití bez omezení. 

 

Aplikujte časně na jaře Unix 75 WG a máte vyhráno! 

 

 

unix_mini_yt_cz.jpg

 

KAM DÁL:

Fungicid UNIX 75 WG

Regulátor růstu MODDUS

Regulátor růstu MODDUS FLEXI

ČLÁNEK: Snadná, účinná, flexibilní a bezpečná regulace porostů. Ověřený: Moddus, Moddus Flexi