Připravte se na herbicidní ochranu kukuřice včas

Aktuality
web_aktuality_gardoprim_rozmer_1132x637_16_ku_9.png

 

Ing. Renata Salavová, Syngenta Czech s.r.o.

 

Toto doporučení bych dala především těm pěstitelům kukuřice, kteří roky používali k ochraně kukuřice přípravky na bázi účinné látky S-metolachlor, například Gardoprim Plus Gold 500 SC nebo Lumax. Můžete je zakoupit TEĎ A NEBO NIKDY. Účinná látka S-metolachlor končí. Na začátku ledna 2024 vydala Evropská komise formální rozhodnutí, že účinná látka S-metolachlor již není schválena do Registru evropských přípravků na ochranu rostlin. 

U uvedených přípravků s obsahem účinné látky S-metolachlor byl stanoven jeden termín pro doprodej, skladování, ale i používání, a to do 23. července 2024.

 

S-metolachlor

S-metolachlor je účinná látka specificky působící hlavně proti prosovitým trávám, inhibuje dělení a růst buněk, čímž brzdí klíčení plevelů. Herbicidy s uvedenou účinnou látkou byly za více než dvacet let ošetřeny stovky tisíc hektarů českých polí. Proto si troufám tvrdit, že většina z vás přípravky s účinnou látkou S-metolachlor použila a pokud nepoužila, tak jste o nich určitě slyšeli.

 

Ošetřete kukuřici po zasetí ještě před vzejitím plevelů

Gardoprim Plus Gold 500 SC obsahuje kromě účinné látky S-metolachlor účinnou látku terbuthylazine. Je vhodné ho aplikovat po zasetí kukuřice ještě před vzejitím plevelů, neboť kukuřice je obecně velmi citlivá na zaplevelení ve svých raných vývojových stadiích a reaguje na to výnosovou depresí. 

V případě velkého sucha lze přípravek aplikovat i před setím kukuřice s mělkým (asi 5 cm) zapravením do půdy. 

Dvouděložné plevele jsou dobře hubeny ještě ve stadiu 3–5 listů. Gardoprim Plus Gold 500 SC jako specialista na kukuřici vyniká dlouhodobou účinností, která spolehlivě pokryje dobu, kterou plodina potřebuje než vlastní konkurenční schopností začne kontrolovat výskyt plevelů v porostu. Již při minimálních dešťových srážkách se naplno rozvine jeho mimořádně široká plevelohubná účinnost při zachování vysoké tolerance ke všem pěstovaným hybridům kukuřice. 

 

Gardoprim Plus Gold 500 SC - silnější, bezpečnější, účinnější

  • Široké plevelohubné spektrum (jednoleté trávovité i dvouděložné plevele)

  • Dlouhodobá reziduální účinnost

  • Vynikající tolerance ke kukuřici

 

Více info o herbicidě GARDOPRIM PLUS GOLD 500 SC

gardoprim.jpg
vlevo_kontrola_vpravo_gardoprim.jpg

Gardoprim Plus Gold 500 SC vyniká dlouhodobou účinností

Účinnost přípravku Gardoprim Plus Gold 500 SC (vpravo), kontrola (vlevo)

 

S Gardoprimem za jistých podmínek i do čiroku

Kromě kukuřice je možné Gardoprim Plus Gold 500 SC použít i k preemergentnímu ošetření čiroku v doporučené dávce pro kukuřici. Důrazně upozorňujeme, že osivo čiroku musí být ošetřeno účinnou látkou fluxofenim (přípravek Concep II nebo Concep III), což je safener pro účinnou látku S-metolachlor. Informujte se proto u svého dodavatele osiva čiroku, zda je osivo takto ošetřeno! Pokud je přípravek s účinnou látkou S-metolachlor aplikován na pozemku, kde je vyseto osivo čiroku bez safeneru, může dojít k těžkému poškození porostu, nebo čirok vůbec nevzejde. 

 

Lumax aneb 3 v 1

Tři účinné látky (mesotrione + S-metolachlor + terbuthylazine) formulované v jednom přípravku, to je Lumax. Výjimečný herbicid v kukuřici, který zaručí ochranu kukuřice proti jednoletým trávovitým a dvouděložným plevelům po celou dobu vegetace

Lumax má silný retardační účinek na pcháč rolní. Zároveň výborně účinkuje i na invazní plevele (Abutilon, Ambrosia, Datura). Účinek se projevuje zbělením listů a nekrózami meristematických pletiv zasažených plevelů. První symptomy jsou patrné za 5 až 7 dní. Zasažené plevele odumírají po dvou týdnech.

 

Lumax - čisté pole kukuřice až do sklizně

  • Díky třem účinným látkám zaručí ochranu kukuřice po celou dobu vegetace 

  • Nejširší spektrum účinku proti jednoletým trávovitým a dvouděložným plevelům a silný retardační účinek na pcháč rolní 

  • Ideální řešení i pro případné suché jarní počasí

 

Více info o o herbicidě LUMAX

lumax_1_img_9268.jpg
lumax_2_img_7286.jpg

Sílu Lumaxu naplno využijete při časné post-emergentní aplikaci

Porost ošetřený herbicidem Lumax

 

Lumax aplikujte časne post- nebo postemergentně, dávky závislá od plevelů a ostatních podmínek

Lumax je možné použít v dávce 3,0 l/ha proti pouze dvouděložným plevelům (mimo pohanku svlačcovitou) nebo za podmínek příznivých pro aplikaci. Dávka 3,5 l/ha se aplikuje při výskytu dvouděložných plevelů, v případě silného výskytu pohanky svlačcovité, ježatky kuří nohy a v méně příznivých podmínkách pro účinnost (teplo, sucho, nerovnoměrné vzcházení). 

Pro zajištění opravdu dlouhodobého reziduálního účinku na co nejširší spektrum plevelů se doporučuje časně postemergentní aplikace (respektive, když řádkuje kukuřice) dávky 3,5 l/ha, maximálně do 2 listů ježatky kuří nohy a 4 pravých listů dvouděložných plevelů. Dlouhodobý reziduální účinek zajistí porost kukuřice bez plevelů po celou dobu vegetace. Zvýšit účinnost na trávovité plevele nebo v případě velkého sucha na ježatku kuří nohu je možné přidáním smáčedla na olejové bázi. 

Postemergentně se přípravek používá do růstového stadia kukuřice 4-6 listů. 

Časná postemergentní aplikace se provádí do růstového stadia 1-2 listů kukuřice při optimálním stádiu plevelů, které je do 4 listů u dvouděložných plevelů a do 2 listů u trávovitých plevelů. 

 

Na vzrostlé plevele i ježatku tank-mix kombinace

Na vzrostlejší trávovité plevele nebo když už má ježatka kuří noha více jak 2 listy, se osvědčila tank-mix kombinace Lumax (2,5 l/ha) + Milagro (1,0 l/ha). Konkrétně Milagro řeší ježatku kuří nohu do fáze odnožování. Silná smáčedla v něm obsažená podpoří zvýšení účinnosti za sucha.

 

Teď nebo nikdy

Máte-li zájem o přípravky Gardoprim Plus Gold 500 SC či Lumax, doporučuji si je objednat co nejdříve. K dispozici je menší množství uvedených přípravků, než obyčejně a není možnost doobjednat další balení.

 

01_24_banner_1132x637px_lumax_gardoprim_cz_syngenta_1.jpg

 

 

KAM DÁL:

Akce "TEĎ A NEBO NIKDY"

Herbicid Gardoprim Plus Gold 500 SC

Herbicid Lumax

Osiva kukuřice Syngenta