Na kole chmelovou stezkou

Aktuality
chmelnice

Česká republika je cyklistickou velmocí. Asi ne tak zcela na profesionální úrovni, ale na té turisticko-amatérské určitě.

Příbývá různých cykloodvětví, vybavení, servisů i druhů kol. Na kolech se jezdí ve městech, na vesnicích, ale hlavně v terénu a na cyklostezkách. Dokonce jsou obavy z toho, aby motorová kola nezpůsobila revoluci v opačném slova smyslu, tedy neodstranila tolik potřebnou fyzickou námahu cyklisty a jeho řádné „protažení“.

Jak roste zájem o jízdu na kole, narůstá i počet cyklostezek, kde mohou cyklisté jezdit bezpečně bez kontaktu s motorovými vozidly. Najdeme dlouhé i kratší tratě vybudované s dotací i bez dotace, sloužící ale také chodcům, běžcům nebo sportovcům na kolečkových bruslích. Nejvíce cyklostezek je asi ve vinařských regionech. Mnozí z nás si jistě pamatují dohady politiků, jestli na cyklostezkách povolit cyklistům pití vína nebo piva a v jakém množství. Na řadě tras se mohou návštěvníci navíc seznamovat s významnými památkami nebo přírodními zajímavostmi daného regionu.

Cyklostezka na Žatecku vás provede pěstováním chmele

Chmelová stezka navržená organizací Místa zblízka a provozovaná Chmelařským institutem Žatec se zaměřuje na poznání problematiky pěstování chmele a lze ji absolvovat na kole i pěšky. Nachází se v blízkosti Žatce a prochází chmelnicemi v okolí obce Stekník, jejíž dominantu tvoří státní zámek. Za zmínku jistě stojí, že se zde natáčela vánoční pohádka „Slíbená princezna“. V převážné většině jsou tyto chmelnice obhospodařovány Účelovým hospodářstvím CHI Žatec se sídlem ve Stekníku. Celá stezka má celkem osm zastávek, kde se návštěvníci mohou dovědět řadu zajímavostí ze života a pěstování chmele stejně jako daného místa. Už samotné názvy jednotlivých zastávek dávají tušit, že to nebude nuda. Posuďte sami:

  1. Jiné klima, jiný chmel
  2. Jak chmel šplhá
  3. Sexuální život chmele
  4. U chmelu doma – lužní krajina Ohře
  5. Chmelnice v krajině
  6. Chmel jako chemická továrna
  7. Spolu a chutně: soužití chmele a lidí
  8. Chmel a pivo, nerozluční spojenci

Každé stanoviště je opatřené QR kódem, pod nímž najdete popis jednotlivých etap života chmele.

Pravidelně na počátku srpna ještě před zahájením sklizně chmele se u bodů 1 a 2 schází více než sto pěstitelů chmele, odborníků z různých oblastí, aby se seznámili s výsledky místních pokusů založených CHI Žatec. Kromě jiného mají možnost vidět i odrůdy chmele, různé technologie jejich pěstování, ale i vliv kapkové závlahy.

Na prohlídku celé stezky jim ale čas nezbývá. Oni to však nepotřebují. Celou problematiku pěstování chmele velice dobře znají a intenzivně se zajímají novinky. Tím chci zdůraznit, že chmelová stezka je svým posláním především určena zájemcům o chmel a jeho užití při výrobě piva. A také těm, kteří si chtějí užít pobyt na čerstvém vzduchu a současně si rozšířit obzory svého poznání. Žízeň potom mohou návštěvníci uhasit v některém ze žateckých pivovarů.

Ing. Michal Vokřál, CSc.

zámek stekník

Zámek Stekník         

chmelnice

Chmelnice u bodu 2