Rozrazil břečťanolistý
Rozrazil břečťanolistý
Slovenský název: Veronika brečtanolistá
Zařazení škodlivého činitele
Dvouděložné plevele
Čeleď: krtičníkovité – Scrophulariaceae.
Biologická skupina: zelené, autotrofní, rozmnožující se generativně, jednoleté, efemerní.
Popis
Přezimující, zřídka jen jednoletá, světlomilná bylina. Dává přednost kyprým, živinami bohatým hlinitopísčitým půdám. Plazivý stonek je řídce chloupkatý, květy drobné, modré. Přes zimu může tvořit v obilninách husté souvislé „koberce”.
Stonek: lodyha poléhavá nebo vystoupavá, na bázi rozvětvená, chlupatá, 0,05–0,4 (0,6) m vysoká.
Listy: dolní vstřícné, horní střídavé, okrouhle až trojúhelníkovitě vejčité, 3–5 laločnaté, v průměru 15,0–25,0 mm, na bázi velmi ostře zastřihované, řapíkaté, tmavozelené.
Květenství (květy): květy jednotlivé v paždí listů, dlouze řapíkaté, stopky 1–2x delší než podpůrný list, jednořadě chlupaté, při dozrání vzpřímené, koruna talířovitá v průměru 6,0–9,0 mm, světlemodrá až bledě fialová, v ústí bílá až nažloutlá s tmavomodrými žilkami, kvete v březnu až červnu.
Podzemní orgán: kořen kůlovitý, rozvětvený, jemný, mělce kořenící.
Plod: tobolka, v průměru 4,0 mm, víceméně okrouhlá, mělce čtyřlaločnatá, stopka plodu 2–4x delší než kalich, semeno 2,0–2,8 x 1,5–2,2 x 1,0–1, 5 mm, v obrysu elipsovité, polokulovité na břišní straně prohloubené s prohnutým okrajem, povrch brázdovitý, slabě lesklý, drsný, barva žlutá až hnědožlutá, počet semen na rostlině 0,2–0,3 tisíc, životnost v půdě do 5 let.
Klíčící a vzešlá rostlina: klíčí hypogeicky na podzim, méně často na jaře; hypokotyl válcovitý, 8,0–15,0 x 0,75 mm, jemně krátce chlupatý, tmavozelený až hnědě fialový, děložní lístky široce okrouhle vejčité, dlouhé 5,0–7,0 mm, na vrcholu špičaté, silné, hrubé s dlouhými chlupatými řapíky, žilnatina obloukově běžná, na rubu zřetelnější střední žilka, epikotyl pokrytý chloupky.
Na první pohled se podobá druhům: popenec břečťanolistý, rozrazil perský a rozrazil rolní.
Rozlišovací znaky
Špička děložního listu není zakončena prohlubní (jako tomu je např. u Galium aparine). Pravé listy většinou vroubkované.
Období vzcházení
Časné jaro nebo podzim
Kdy druh úspěšně regulovat: do čtyř listů.
Hospodářský význam: málo významné (+)