Psárka polní

Alopecurus myosuroides

Psárka polní

Slovenský název: Psiarka roľná

Zařazení škodlivého činitele: Jednoděložné plevele

Čeleď: lipnicovité – Poaceae.

Biologická skupina: zelené, autotrofní, rozmnožující se generativně, jednoleté, ozimá.

Popis

Jedno až víceletá, ohniska tvořící klasnatá tráva. Vyskytuje se především v ozimých a jarních obilninách, ale i v teplomilných plodinách, např. cukrovce, kukuřici a jarním ječmeni. Alopecurus myosuroides se vyskytuje především na středních až těžkých, čerstvých až vlhkých půdách s dobrou zásobou Ca a živin, např. naplaveninách, vinách, hnědozemích a pseudoglejích. Životnost v půdě je menší 10 let. Co se týká škodlivosti, v obilninách v době sklizně 0,4–0,5 t/ha výnosové ztráty pří výskytu 100 klasů na m2, v závislosti na plodině a stavu porostu.

Stonek: stéblo je 15-80 (130) cm vysoké, na bázi větvené, přímo nebo kolénkavě vystoupavé, rýhované, drsné.

Listy: Pochvy listů jsou rýhované, lysé a drsné. Horní listy jsou slabě nafouklé, dolní tenké. Jazýček je přes 2mm dlouhý, tupý, většinou dřípený. Listové čepele jsou 4-15 cm dlouhé, 3-8 mm široké, ploché, rýhované, na líci i na okrajích drsné.

Květenství (květy): úzce válcovitý, 3-12 cm dlouhý, hustý lichoklas, zúžený k oběma koncům. Lichoklas je tvořen krátkými větévkami s 1-2 klásky.  

Podzemní orgán: svazčitý kořen.

Plod: Obilky jsou osinatě pluchaté, 5-6 mm dlouhé a po dozrávání zůstávjí v částečně srostlých plevách. Plevy jsou bezosinné 4-6,5 mm dlouhé, kopinaté, na kýlu chlupaté, plucha s 8-12 mm dlouhou osinou. Obilky psárky polní mají poměrně krátkou dormanci, na jedné rostlině dozrává okolo 500 obilek.

Klíčící a vzešlá rostlina: Optimální teplota pro klíčení je 15°C. Klíčí a vzchází koncem léta a následně v průběhu podzimu, v závislosti na vlhkosti půdy, až do konce října. Pozorovat lze také vzcházení psárky na jaře (konec dubna), jedná se pravděpodobně o dva odlišné biotypy. Psárka polní vzchází nejlépe z hloubky 2 cm, může však vzcházet až z hloubky 5 cm. Životaschopnost obilek je několit let, po tříletém uložení v půdě je životaschopnost obilek pouze 1-3%.

Rozlišovací znaky: Nejmladší list je svinutý, čepel listu bývá rýhovaná, většinou se zřetelnou rýhou ve středu, rub matný, neochlupený. Pochva listu je často (ne až k bázi listu uzavřená), od báze načervenalá.

Období vzcházení: Klíčivost bývá v úzké závislosti na termínu výsevu plodiny od září do května. 

Hospodářský význam: velmi nebezpečné (+++)

Kdy druh úspěšně regulovat: podzim, jaro dočištění porostu.

Doporučené přípravky Syngenta

Gardoprim Plus

Touchdown Quattro System 4

Brasan 540 EC

Teridox 500 EC

Zetrola