Ježatka kuří noha
Ježatka kuří noha
Slovenský název: Ježatka kuria
Plodiny
- Kukuřice setá
- Mák setý
- Cibule
- Cukrovka
- Řepa krmná
- Kapusta
- Mrkev krmná
- Okrasné dřeviny
- Ovocné školky
- Mák setý
Zařazení škodlivého činitele
Jednoděložné plevele
Klasifikace plevelu
Jednoletá pozdní jarní plevelná tráva
Popis
Jednoletá lipnicovitá tráva tvořící laty. Jedná se o teplomilný plevel, vysktuje se v okopaninách, ruderální flóra. Především na obdělaných a vlhkých půdách s vyšší zásobou živin. Přizpůsobivý na rozmanité klimatické, půdní a pěstební podmínky.
Tmavě zelená autotrofní rostlina.
Stonek – stéblo je přímé, vysoké 30-70 cm, kolénkatě vystoupavé, hladké, kolénka jsou pokryta slabými chloupky. Po posečení obrůstá.
Listy – ploché, 4 – 15 mm široké čepele, drsné s viditelnými okrajovými žilkami. Středem prochází bělavá žilka. Hladké pochvy jsou nahoře nafouklé, jazýček nahrazuje řada chloupků, ouška chybějí.
Květ – hustá lata, často převislá, tvoří ji hroznovitě utvářené, často přetrhované lichoklasy. Jednokvěté, s krátkou stopkou, světle zelené, často nafialovělé klásky jsou dlohé 3 – 4 mm, na bázi mají několik štětinek.
Doba kvetení – od června do podzimu
Plod – pluchatá obilka, cca 2 mm dlouhá a 1,5 mm široká, na vrchu vypouklá, na vnitřní straně zploštělá, pískově žlutá a lesklá. Obilky bývají uzavřené ve třech různých, matných, žebernatých plevách. Dvě z nich jsou ukončené hrotem, třetí je osinatá. V jedné rostlině dozraje 6 – 60 tisíc obilek, které snadno vypadávají. Semena mají v půdě životnost až 13 let.
Klíčící a vzcházející rostlina – Čerstvá semena klíčí slabě, po přezimování dobře. Klíčí až z hloubky 10 cm, později na jaře při minimální teplotě 4 - 6 oC, optimální 26 - 28 oC a maximální 50 – 52oC. Mezokotyl je zřetelný. První list je čárkovitě klínovitý, o velikosti cca 20 x 2 mm, listy zpravidla obloukovitě odstávají. Pochva je podélně žilkovaná. Čepel je žilkovaná, holá a ojedinělými chloupky na okraji. Habitus je podobný kukuřici.
Kořen – svazkovitý, až do hloubky 1,2 m.
Rozlišovací znaky - Nejmladší list je svinutý, čepel listu lysá, často s bělavou střední žilkou, okraje často zvlněné. Pochva listu bývá téměř uzavřená, plochá, po stranách smáčknutá. Jazýček nemá.
Hospodářský význam – velmi nebezpečná plevelná rostlina s vysokou konkurenceschopností.
Roste ne vlhčích polích, zahradách, podél cest, v příkopech, na rumovištích i na obnažených dnech rybníků. Velice nebezpečný plevel širokořádkových plodin (okopanin, zelenin, kukuřice).
Reprodukce – rozmnožuje se pouze generativně. Rostliny kvetou od června do podzimu. Na jedné rostlině dozrává několik tisíc obilek, které snadno vypadávají. Klíčí hromadně až následující rok, později na jaře a v létě při vyšších teplotách půdy a za příznivé vlhkosti. Mohou klíčit a vzcházet až z hloubky 10 cm i pod vodou.
Obilky se šíří nejčastěji nečistým osivem, statkovými hnojivy, balíčkovou sadbou, závlahovou vodou atd.
Doporučené přípravky
Zdroj: Agromanual