Ježatka kuří noha

Echinochloa crus-galli

Ježatka kuří noha

Slovenský název: Ježatka kuria


Plodiny

  • Kukuřice setá
  • Mák setý
  • Cibule
  • Cukrovka
  • Řepa krmná
  • Kapusta
  • Mrkev krmná
  • Okrasné dřeviny
  • Ovocné školky
  • Mák setý

Zařazení škodlivého činitele

Jednoděložné plevele

Klasifikace plevelu

Jednoletá pozdní jarní plevelná tráva

Popis

Jednoletá lipnicovitá tráva tvořící laty. Jedná se o teplomilný plevel, vysktuje se v okopaninách, ruderální flóra. Především na obdělaných a vlhkých půdách s vyšší zásobou živin. Přizpůsobivý na rozmanité klimatické, půdní a pěstební podmínky. 

Tmavě zelená autotrofní rostlina.

Stonek – stéblo je přímé, vysoké 30-70 cm, kolénkatě vystoupavé, hladké, kolénka jsou pokryta slabými chloupky. Po posečení obrůstá.

Listy – ploché, 4 – 15 mm široké čepele, drsné s viditelnými okrajovými žilkami. Středem prochází bělavá žilka. Hladké pochvy jsou nahoře nafouklé, jazýček nahrazuje řada chloupků, ouška chybějí. 

Květ – hustá lata, často převislá, tvoří ji hroznovitě utvářené, často přetrhované lichoklasy. Jednokvěté, s krátkou stopkou, světle zelené, často nafialovělé klásky jsou dlohé 3 – 4 mm, na bázi mají několik štětinek.

Doba kvetení – od června do podzimu

Plod – pluchatá obilka, cca 2 mm dlouhá a 1,5 mm široká, na vrchu vypouklá, na vnitřní straně zploštělá, pískově žlutá a lesklá. Obilky bývají uzavřené ve třech různých, matných, žebernatých plevách. Dvě z nich jsou ukončené hrotem, třetí je osinatá. V jedné rostlině dozraje 6 – 60 tisíc obilek, které snadno vypadávají. Semena mají v půdě životnost až 13 let.

Klíčící a vzcházející rostlina – Čerstvá semena klíčí slabě, po přezimování dobře. Klíčí až z hloubky 10 cm, později na jaře při minimální teplotě 4 - 6 oC, optimální 26 - 28 oC a maximální 50 – 52oC. Mezokotyl je zřetelný. První list je čárkovitě klínovitý, o velikosti cca 20 x 2 mm, listy zpravidla obloukovitě odstávají. Pochva je podélně žilkovaná. Čepel je žilkovaná, holá a ojedinělými chloupky na okraji. Habitus je podobný kukuřici.

Kořen – svazkovitý, až do hloubky 1,2 m.

Rozlišovací znaky - Nejmladší list je svinutý, čepel listu lysá, často s bělavou střední žilkou, okraje často zvlněné. Pochva listu bývá téměř uzavřená, plochá, po stranách smáčknutá. Jazýček nemá.

Hospodářský význam – velmi nebezpečná plevelná rostlina s vysokou konkurenceschopností.

Roste ne vlhčích polích, zahradách, podél cest, v příkopech, na rumovištích i na obnažených dnech rybníků. Velice nebezpečný plevel širokořádkových plodin (okopanin, zelenin, kukuřice).

Reprodukce – rozmnožuje se pouze generativně. Rostliny kvetou od června do podzimu. Na jedné rostlině dozrává několik tisíc obilek, které snadno vypadávají. Klíčí hromadně až následující rok, později na jaře a v létě při vyšších teplotách půdy a za příznivé vlhkosti. Mohou klíčit a vzcházet až z hloubky 10 cm i pod vodou.

Obilky se šíří nejčastěji nečistým osivem, statkovými hnojivy, balíčkovou sadbou, závlahovou vodou atd.

Doporučené přípravky

Arcade 880 EC

Callisto 100 SC

Callisto 480 SC

Elumis

Gardoprim Plus Gold 500 SC

Lumax

Milagro

Touchdown Quattro System 4

Teridox 500 EC

Boxer

Zetrola

Zdroj: Agromanual