Heřmánek pravý
Heřmánek pravý
Rumanček pravý
Zařazení škodlivého činitele
Dvouděložné plevele
Čeleď hvězdnicovité
Jednoletý ozimý plevel
Popis
Jednoletá nebo přezimující bylina s výraznou vůní, která dává přednost vlhčím, vápnem chudým půdám. Děložní listy jsou podlouhlé, obvejčité, cca 3 mm dlouhé, lysé, na konci zaokrouhlené, přisedlé.
Rozvětvený stonek je 10 až 50 cm dlouhý, řídce listnatý a lysý. Listy jsou střídavé, přisedlé, 2-3krát přenosečné s úzkými úkrojky, bez palistů.
Květní úbory jsou jednotlivé. Zákrov je polokulovitý, zelený, jednořadý, lůžko úboru nejdříve ploché, později kuželovité a duté, bez plevek. Listeny zákrovu jsou hnědě lemované.
Květy v terči, samčí, jsou obojaké, paprsčité, romě pestíku pětičetné s trubkovitou pětizubou žlutou korunou. Květy v paprsku jsou samičí, jazykovité, bílé, později nazpět převislé, 6-9 mm dlouhé. Semeník je spodní.
Plodem jsou nažky 0,8-1,5 mm dlouhé a 0,25 mm široké, nahoře šikmo useknuté na spodu zúžené se 4-5 podélnými žebry na vnitřní straně. Na vnější straně bez žeber a řidce žláznatě tečkované. Ve vlhkém období silně slizovatí, bez chmýru.
Heřmánek se rozmnožuje pouze semeny, nažky klíčí nepravidelně a jen na světle. Jedna rostlina může mít až 5000 nažek. Šíření většinou živočichy, jednak když nažky procházejí zažívacích ústrojím, dále se přichycují na rohy nebo kola. Jsou lehké a mohou se šířit i větrem.
Rozlišovací znaky
Primární listy jsou jednoduše zpeřené.
Podobnost:
Rmen (Anthemis) - rozdíl - rmen má plné květní lůžko
Heřmánkovec přímořský (Tripleurospermum) - rozdíl - nevoní, lůžko je polokulovité, plné jazykovité květy nejsou nazpět převislé
Období vzcházení
Podzim, jaro
Výskyt
V ČR hojný výskyt, především na polích, rumištích, úhorech, vinicích, podél cest z nížin do podhůří, zejména v teplejších oblastech.
Řešení Syngenta
zdroj: Agromanual