Kořenomorka obilná
Choroby
Latinský název: Rhizoctonia cerealis
Slovenský název: Koreňomorka obilná
Hostitelské rostliny
Obilniny, zejména ječmen, pšenice, žito, trávy
Příznaky
Kořenomorka napadá a nevratně poškozuje klíčící rostliny a kořenový systém rostlin – kořeny jsou krátké, ztluštělé s redukovaným kořenovým vlášením. Napadené rostliny v průběhu června mohou postupně ztrácet na vitalitě a odumírat, což se projevuje běloklasostí nebo zasycháním celých rostlin. Napadené rostliny lze velmi snadno vytáhnout z půdy. Na stéblech jsou patrné typické projevy poškození pletiv – až do výšky třetího kolénka lze pozorovat tmavě hnědé ohraničené skvrny ostře oddělené od zdravého pletiva. Na světlých skvrnách mohou být patrné shluky mycelia i sklerocia
Prežívání, zdroj infekce
K infekci rostlin dochází v kořenových tkáních kdykoli během vegetačního období. Jako primární inokulum slouží mycelium z infikovaných rostlinných zbytků.
Dispoziční faktory
Chorobu podporují neutrální až mírně kyselé, suché a písčité půdy. Chladný podzim nebo jaro může vést k dřívější infekci a závažnějším útokům. Výskyt bývá častější u obilovin s nepřetržitým pěstováním.
Hospodářský význam
U napadených rostlin se narušuje příjem vody a živin. V konečném důsledku může dojít k redukci výnosu až o 50 %.
Metody ochrany a doporučené produkty Syngenta
Dodržování správné pěstební technologie (obilniny v osevním postupu jedenkrát za tři roky, vhodná volba předplodiny a zpracování půdy). Vzhledem k tomu, že v posledních letech zastoupení obilnin v osevních postupech převyšuje optimální podíl a stále častěji se také setkáváme s pěstováním obilnin opakovaně i několik po sobě jdoucích let, nebo se zařazením po méně vhodných předplodinách, je velmi vhodným opatřením pro redukci rozvoje této choroby volba vhodného mořidla.