Ředkev ohnice
Ředkev ohnice
Slovenský název: Reďkev ohnicová
Zařazení škodlivého činitele
Dvouděložné plevele
Čeleď: brukvovité – Brassicaceae.
Biologická skupina: zelené, autotrofní, rozmnožující se generativně, jednoleté, jarní rané.
Popis
Jednoletá rostlina s krátkým kůlovým kořenem rostoucí na půdách s nedostatkem vápníku. Má vzpřímenou, rozvětvenou, chloupkatou, lodyhu až 60 cm vysokou. Květy jsou trubkovité, citronově žluté se zřetelnými žilkami, kališní lístky přitisklé.
Stonek: lodyha přímá, 0,5–1,5 m vysoká, rozvětvená, listnatá, hranatá, dole štětinatá.
Listy: horní kopinaté, podlouhlé, zpravidla nedělené, zubaté, lysé.
Květenství (květy): hrozen vrcholový nebo úžlabní, řídký, s 15–25 květy, na stopkách délky kalicha, kališní lístky kopinaté, uzavřené, přitisknuté ke koruně (rozpoznávací znak oproti hořčici), korunní lupínky opakvejčité, světle žluté až bílé, kvete v červnu až září.
Podzemní orgán: tenký vřetenovitý kořen, sahá až do podorničí (0,3–0,6 m).
Plod: struk 40,0–85,0 x 4,0 mm, válcovitého tvaru, dělený na jednosemenné přiškrcované plůdky, se zobánkem, s 2–10 semeny, podélně brázdovitý, matný, šedohnědý až šedozelený, při dozrání se semena neuvolňují, semeno 2,0–3,0 x 1,5–2,0 x 1,2–1,5 mm, v obrysu elipsovité, z boků mírně stisknuté, síťovitě jamkovité, zřetelný kořínek, světlehnědé, pupek velký, okrouhlý, tmavší barvy, počet semen na rostlině až 12 tisíc, životnost v půdě 3 i více let.
Klíčící a vzešlá rostlina: čerstvá semena klíčí nepravidelně, lépe po stratifikaci v půdě, hromadně brzy na jaře při tmin. 2–4 °C, z hloubky max. 60,0 mm, při teplotně mírné zimě mohou přezimovat; hypokotyl modrofialový, děložní lístky opakvejčité, čepel 10,0–25,0 x 12,0–20,0 mm, na vrcholu hluboce vykrojené, s výraznou žilnatinou, zúžené ve žlábkovitý dlouhý řapík (zpravidla delší než čepel), řídce chlupatý, epikotyl krátký; první listy střídavé, tvoří růžici, lyrovitě laločnaté, až zpeřeně dělené, na bázi zúžené do plochého, žlábkovaného řapíku, nepravidelně zubaté, chlupaté.
Rozlišovací znaky: Ohnice zvedá kališní lístky, naproti tomu hořčice spouští kališní lístky.
Na první pohled se podobá druhům: hořčice rolní, řepka olejka.
Období vzcházení: Jaro
Hospodářský význam: velmi nebezpečné (+++).