Plíseň bramboru

Choroby

Latinský název: Phytophthora infestans
Slovenský název: Pleseň zemiakov

Hostitelské rostliny 
Brambor

Příznaky
Zpočátku se na špičkách listů objevují nažloutlé až světle zelené skvrny, které postupně hnědnou a zasychají. Na rozhraní zdravého a nekrotického pletiva se vytváří světle zelená zóna, na které jsou na spodní straně listů patrné konidiofory v podobě bělavého náletu. Skvrny se postupně objevují na řapících a na stoncích, postupně dochází k usychání nati. 
Na pokožce napadených hlíz vznikají nepravidelné, někdy nenápadné hnědé skvrny. Na průřezu hlízou je pod těmito skvrnami rezavě hnědé pletivo (hnědá hniloba). Často pak přechází tato hniloba v hnilobu mokrou, která je způsobena sekundárními patogeny (následná infekce bakteriemi).

Prežívání, zdroj infekce 
Původce choroby je Phytophthora infestans ze třídy Oomycetes. Houba přezimuje jako mycelium na nemocných hlízách. Přenáší se pak napadenou sadbou, nevyoranými hlízami a hlízami na skládkách, pokud neshnijí v průběhu zimy. Na povrchu nemocných hlíz a na stoncích z nich vyrostlých se vytvářejí reprodukční orgány nesoucí spory, které jsou odstřikujícími dešťovými kapkami nebo větrem šířeny z primárních ohnisek.

Dispoziční faktory
Nejvíce škodí ve vlhčích krajích a ve vlhčích letech, zcela optimální je pro ni střídání dešťových srážek a teplého počasí. Kritickým se stává období zhruba od poloviny června, vrcholí zapojením porostu až do počínajícího dozrávání. K faktorům, které zvyšují napadení, patří hustý nebo zaplevelený porost, blízkost vodních ploch a lesa, nedostatečná vrstva zeminy nad hlízami.

Hospodářský význam
V našich oblastech je plíseň bramboru nejobávanější a nejvýznamnější chorobou. Především ve vlhkých létech určuje v rozhodující míře o výši sklizně a výši ztrát během skladování. V průměru způsobuje tato choroba ztráty kolem 10 % na výnosu a přibližně 5 % v době skladování. 

Metody ochrany a doporučené produkty Syngenta
Ochranná opatření musí být vždy směřována pro konkrétní porost v závislosti na odrůdě, lokalitě, na podmínkách prostředí, stavu porostu apod. Ochrana se tak skládá z agrotechnických opatření, fungicidního ošetření a ukončení vegetace likvidací natě. Toto opatření patří k základním pro ochranu hlíz, kterým se omezuje zdroj infekce.
Fungicidní ochrana je rozhodujícím článkem v boji proti plísni bramboru. Je nezbytné, aby byla provedena včas a aby byla opakována po celou dobu vegetace. První ošetření se provádí přibližně v době zapojení porostu, optimální termín aplikace je ale nutné stanovit podle konkrétních podmínek a podle signalizace a prognózy vývoje choroby. K ochraně se používají přípravky: 

Revus

Carial Flex

Revus TOP

Ortiva