Pýr plazivý
Pýr plazivý
Slovenský název: Pýr plazivý
Plodiny
- Chmel otáčivý
- Cibule
- Cukrovka
- Řepa krmná
- Jabloň
- Višeň
- Jahodník
- Kapusta
- Mrkev krmná
- Okrasné dřeviny
- Ovocné školky
- Řepka olejka ozimá
- Řepa salátová
- Kukuřice setá
- Len mimo semenné porosty
- Ječmen jarní
- Ječmen ozimý
- Pšenice ozimá
- Réva vinná
- Sady ovocné mimo broskvoň
Zařazení škodlivého činitele: Jednoděložné plevele
Čeleď: lipnicovité – Poaceae.
Biologická skupina: zelené, autotrofní, rozmnožující se generativně i vegetativně, vytrvalé mělčeji zakořeňující.
Popis
Vytrvalá tráva s podzemními oddenky (rhizomy). Vyskytuje se ve všech plodinách a téměř na všech druzích půd; především na půdách s vysokým obsahem živin, utužených půdách, ležících ladem, s minimálním zpracováním a jednostranně vysokým hnojením N. Životnost v půdě je až 10 let. Průměrný počet výhonů/rostlina bývá cca 50 na rostlinu. Rozmnožuje se prostřednictvím klíčením semen a podzemními oddenky (rhizomy). Škodlivost je velmi vysoká.
Stonek: stéblo přímé nebo kolénkatě vystouplé, štíhlé, holé, hladké, někdy nahoře drsné, kolénka holá, 0,2–1,0 (1,2) m vysoká.
Listy: pochvy oblé, neuzavřené, holé nebo (zejména v dolní části) chlupaté, jazýček velmi krátký, přistřižený, jemně zoubkatý, ouška delší úkrojková, čepele listů ploché, pevné, holé nebo roztroušeně chlupaté zejména na začátku stočené do pochvy.
Květenství (květy): dvouřadý nepravý klas, přímý, štíhlý, pevný, s pevným vřetenem, tvořený vejčitě kopinatými plochými 3–5 květými klásky, posazenými na širší straně vřetena, v klásku jsou 2 plevy stejně dlouhé, kopinaté, špičaté, širší kožovité pluchy jsou špičaté nebo ostnité s 5 žilkami, kvete v červnu až do pozdního podzimu.
Podzemní orgán: velmi dlouhý 0,75 m v prvním roce, v 2. roce do 1,95 m, v třetím do 2,5 m, plazivý, vodorovný, mělce kořenící do 0,2 m, článkovaný oddenek, s ostrými hroty, bíle žlutý, později hnědý.
Plod: pluchatá obilka, 6,0–7,5 x 1,0–1,4 x 0,8–1,2 mm (bez osin) v obrysu kopinatá, na vrcholu špičatá, (někdy s krátkou osinou), na hřbetní straně vypouklá, na břišní se širokou brázdičkou, povrch plev podélně žilkovaný, matný, bíle až šedě žlutý, stopka zdola nahoru pozvolně se rozšiřující, na horním konci šikmo uťatá, sahá asi do 1/4 až 1/3 obilky, nahá obilka, dlouhá 5,0 mm, přirostlá k pluše, nevypadává, počet semen na rostlině 50 až 190, životnost v půdě 10 let.
Klíčící a vzešlá rostlina: vzchází v průběhu celého roku; dobře až při min. t 2–4 oC, optimální teplota 20–30 oC, max. teplota 42–44 ° C, z hloubky 10–50 (max.70–100) mm, děložních lístek malý, od okraje směrem dovnitř stočený, v základě často načervenalý.
Rozlišovací znaky: Nejmladší list je svinutý. Čepel listu bývá rýhovaná, líc i rub čepele rozličně ochlupené nebo lysé; šedozelená až namodralá. Pochva je nepravidelně obrvená, s chloupky či lysá.
Období vzcházení: Klíčivost bývá od jara do podzimu, minimální teplota klíčení je nízká. Klíčí mělce až do hloubky 5 cm.
Hospodářský význam: velmi nebezpečné (+++)
Kdy druh úspěšně regulovat: do výšky rostliny 0,2 m.
Na první pohled se podobá druhům: pýr prostřední.