Pryskyřník rolní
Pryskyřník rolní
Slovenský název: Iskerník roľný
Zařazení škodlivého činitele
Dvouděložné plevele
Čeleď: pryskyřníkovité – Ranunculaceae.
Biologická skupina: zelené, autotrofní, rozmnožující se generativně, jednoleté, ozimé.
Popis
Jednoletý až přezimující plevel s vláknitým kořenem a silně rozvětvenou lodyhou. Roste zpravidla na kyselejších, utužených, vápenitých, hlinitých půdách. Květy žluté až zlatožluté.
Stonek: přímá lodyha, rozvětvená, mnohokvětá, víceméně holá nebo roztroušeně pýřitá, 0,1–0,3 m vysoká.
Listy: střídavé zakončené větším počtem zubů, k vrcholu postupně tříčetné až trojsečné s klínovitými 2–3 zubými výkroji, všechny listy s výraznou žilnatinou, okraje čepelí řídce chlupaté.
Květenství (květy): jednotlivé květy v průměru 8,0–15,0 mm v paždí horních listů, malé. Koruna světle žlutá, 5 lupínková. Kvete v květnu až červnu.
Podzemní orgán: kořen svazčitý.
Plod: nažka plochá, v obrysu polokruhovitá až vejčitá, 3,0–5,0 x 2,5–4,0 x 1,2–2,0 mm, pokrytá šídlovitými ostny, které se olamují, po celém obvodu úzká výrazná jizva, na vrcholu vybíhá do zobánku, na bázi do krátké stopky, matná, hnědá až tmavohnědá, jizva, zobánek a ostny světlejší.
Klíčící a vzešlá rostlina: klíčí v březnu až květnu nebo v srpnu až do konce září, z hloubky 70,0–80,0 mm. Hypokotyl nevelký, hnědavě zelený. Děložní lístky elipsovité až vejčité, lysé, trojžilkové, 10,0–15,0 x 7,0–8,0 mm, na bázi stažené do plochého řapíku, s délkou půl až 1/3 čepele, řapíky na bázi spolu srůstají a vytvářejí krátkou trubkovitou pochvu. Epikotyl není. První listy vejčité, zakončené 3–5 špičatými zuby, řapíky tak dlouhé jako čepele, ploché, na bázi pochvovitě rozšířené.
Období vzcházení: Časné jaro, podzim
Kdy druh úspěšně regulovat: do čtyř listů.
Hospodářský význam: méně nebezpečné (++)
Na první pohled se podobá druhům: pryskyřník plazivý