Pcháč rolní - pcháč oset

Cirsium arvense (L.) SCOP.

Pcháč rolní

Slovenský název: Pichliač roľný

Plodiny

  • Réva vinná
  • Sady ovocné mimo broskvoň

Zařazení škodlivého činitele

Dvouděložné plevele

Čeleď: astrovité – Asteraceae.

Biologická skupina: zelené, autotrofní, rozmnožující se generativně i vegetativně.

Popis

Vytrvalá, hlubokořenící rostlina s kořenovými nemléčícími výběžky, dává přednost dusíkem bohatým půdám. Stonek je vzpřímený, rozvětvený, hranatě brázděný, až 150 cm vysoký. Malé kuželovité květní úbory.

Stonek: lodyha přímá, nahoře zpravidla metlovitě rozvětvená, v průřezu hranatá, brázdovitá, 0,4–1,6 m vysoká.

Listy: dolní zúžené do krátkého řapíku, horní zúženou bází přisedlé až poloobjímavé, v obrysu podlouhlé nebo kopinaté, celokrajné nebo zpeřeně zářezové, úkrojky trojúhelníkovité s 1,0–10,0 mm dlouhými ostny, všechny na líci holé nebo tence, na rubu souvisle ochlupené.

Květenství (květy): úbory po 1–5 na konci větviček, stopkaté, zákrovy podlouhle vejčité, listeny přitisknuté, krátce ostnité, korunní listy červenofialové, vzácně bílé, jsou to rostliny dvoudomé, nažky jsou pouze na matečných rostlinách, kvete v červnu až říjnu.

Podzemní orgán: tvoří kořeny a kořenové výhonky, hlavní kořen do hloubky 2,0 m a více, z něho husté horizontální kořenové výhonky s pupeny, ze kterých vyrůstají nadzemní lodyhy, v dalších letech zakořeňuje do hloubky 4,8–7,2 m.

Plod: nažka 2,0–3,5 x 0,7–1,2 x 0,5–0,8 mm, v obrysu podlouhlá, z boků stlačená, mírně ohnutá, povrch velmi jemně podélně brázdovitý, na bázi zúžená do okrouhlého pupku, na vrcholu šikmá plocha ohraničená prstencovitým valem, v jeho středu je stopka chocholce s chlupatými paprsky, délky 20,0–30,0 mm, lehce opadává, povrch mezi brázdami hladký, holý, slabě lesklý, šedožlutý až hnědožlutý, počet nažek na rostlině až 40 tisíc, životnost v půdě 6 i více let.

Klíčící a vzešlá rostlina: nažky po dozrání dobře klíčí, nejlépe v mělké vrstvě na jaře, při tmin. 4–6 oC, tmax. 38–40 °C, z hloubky 40–50 mm, hypokotyl válcovitý, 1,0–1,5 mm, zelenobílý, holý, děložní lístky oválné, dlouhé 8,0–10,0 mm, na bázi zúžené v krátký plochý řapík, holé, s výraznou žilkou, epikotyl není, první listy střídavé, ve tvaru přízemní růžice, okrouhlé až opakvejčité, s ostny, na bázi zúžené v krátké, ploché řapíky, zejména zespodu chlupaté.

Rozlišovací znaky

Primární listy vstřícné, hrubě ostnité, naspodu chloupkaté

Období vzcházení: Jaro

Hospodářský význam: velmi nebezpečné (+++).

Kdy druh úspěšně regulovat: malá až velká listová růžice.

Na první pohled se podobá druhům: pcháč obecný, lopuch plstnatý, bodlák obecný.

Doporučené přípravky Syngenta

Banvel

Callisto 480 SC

Callisto 100 SC

Elumis

Touchdown Quattro

Listego