Bílá sklerociová hniloba (hlízenka)
Choroba řepky
Bílá sklerociová hniloba (hlízenka) - Sclerotinia sclerotinium
Latinský název: Sclerotinia sclerotinium
Slovenský název: Biela hniloba
Jiný název: Hlízenka obecná
Hostitelské rostliny
Řepka, slunečnice atd.
Příznaky, možnosti záměny
K infekci dochází v období květu nebo odkvétání, nejčastěji v místě, kde se vlivem vlhkosti přilepí spadané okvětní lístky ke stonku. Houba napadá všechny části rostliny. Prvním příznakem napadení jsou protáhlé, vodnaté skvrny na hlavnímstonku. Skvrny rychle šednou a jsou často se stříbřitým nádechem. V místě napadení je uvnitř stonku bílé myce-lium houby, ve kterém se tvoří černá sklerocia. Ve vlhkém prostředí se mycelium a později i sklerocia mohou tvořit i na povrchu rostliny. Silně napadené stonky se lámou. Když jsou napadeny šešule, tak žloutnou a zasychají. Dochází k jejich pras-kání, snížení hmotnosti tisíce semen a obsahu oleje. Může dojít k polehnutínapadených rostlin, což také značně znesnadňuje sklizeň. Napadené rostliny předčasně dozrávají. Houba přežívá ve formě sklerocií na pozemku (životnost v půdě je až 10 let), z nich se tvoří na jaře plodničky s výtrusy a ty in?kují rostliny v období kvetení. Významným faktorem pro napadení rostlin a rozvoj nemoci je průběh počasí - teplo a vlhko v období květu a přehoustlé porosty.
Prežívání, zdroj infekce
Dispoziční faktory
Hospodářský význam
Hlízenka se v poslední době stává stále nebezpečnější chorobou. U řepky způsobuje významné ztráty na výnose, které jsou způsobeny především poškozením stonků a cévních svazků.
Metody ochrany a doporučené produkty Syngenta
Základním ochranným opatřením by mělo být zamezení vytvoření zásob sklerocií správnou volbou osevních plánů, popřípadě používáním biologických přípravků tyto zásoby v půdě snižovat. Velmi osvědčeným způsobem snižování negativního vlivu této nemoci je chemická fungicidní ochrana, kterou je třeba provádět preventivně v období květu (Amistar® Gold). Je účinná i proti dalším houbovým patogenům, které ohrožují porosty v období tvorby šešulí a dozrávání.