Bzunka ječná

Oscinella frit

Bzunka ječná

Zařazení škodlivého činitele

Škůdci obilnin

Popis škůdce, hostitelské rostliny

Imago: 2 mm dlouhé, leskle černé s červenýma očima, hnědavě žluté články chodidla.

Larva: až 5 mm dlouhá, štíhlá, leskle bílá, apodní, acephalní, s párem mocných černých ústních háčků, na zadečku 2 malá stigmata (dýchací otvory).

Hostitelskými rostlinami jsou všechny druhy obilnin a kukuřice stejně jako četné druhy kulturních i divokých trav. Ozimé žito je během své dlouhé periody kvetení důležitou živnou rostlinou pro dospělce druhé generace jako zdroj pylu.

Příznaky, možnosti záměny

Larvy způsobují dva typické příznaky: v časně setých ozimech a pozdě setých jařinách žloutnou a odumírají centrální listy a nechají se snadno vytáhnout. Na bázi listu jsou často vidět příznaky hnilob a částečně také larvy. Nakonec rostliny bez odnoží hynou, již odnožené rostliny, především oves, vytvářejí zmnožené postranní výhonky, které však zřídka tvoří stébla.

U víceřadého ječmene a ovsa, příležitostně i u žita, vyžírají larvy mléčně zralá zrna. Jednotlivé části klasů a lat jsou zežloutlé a zůstá-vají hluché.

Symptom žloutnutí srdéček může být způsoben i květilkou obilnou, zelenuškou žlutopásou a drátovci; běloklasost může být důsledkem chorob pat stébel - stéblolamu, černání pat stébel a fuzarióz.

Biologie

Larva přezimuje v listových pochvách a kuklí se na jaře. Od konce dubna do začátku června se může počítat s letem 1. generace, od konce června do srpna s letem letní generace a od srpna do konce října s letem podzimní generace. Larvy 1. a 3. generace poškozují mladé rostliny, zatímco larvy druhé generace a částečně i 1. generace poškozují základy obilek. Podle průběhu teplot trvá vývoj larev 20–30 dnů. Samička klade ve stádiu 1.–3. listu jednotlivě 25–35 vajíček. Larva se prokousává hlavním výhonkem směrem k jeho bázi. Jedna larva poškozuje u trav i u obilnin pouze jednu odnož.

Hospodářský význam

Bzunka ječná je významným škůdcem obilí, kukuřice i kulturních trav. Jako škůdce vzcházejících rostlin se vyskytuje na podzim a na jaře na mladých porostech obilí při nedodržení pravidel výsevu. U porostů ozimého i jarního ječmene a ovsa mohou ztráty na výnosu poškozením zrna činit až 10 %.

Indikace ošetření

Chemické ochrana je ekonomická, pokud se při smýkání v době květu ozimého ječmene zjistí více než 100 bzunek během jednoho lovu (50 mávnutí).

Řešení Syngenta