Pumpava obecná, rozpuková
Pumpava rozpuková
Slovenský název: Bocianik rozpukovitý
Zařazení škodlivého činitele: Dvouděložné plevele
Čeleď: kakostovité – Geraniaceae.
Biologická skupina: zelené, autotrofní, rozmnožující se generativně, jednoleté, ozimé.
Popis
Jednoletá až dvouletá růžicovitá rostlina, světle karmínově červeně až světle fialově kvetoucí.
Stonek: je poléhavá nebo přímá, rozvětvená lodyha, od báze rozvětvená, drsná, řídce chlupatá, vysoká 0,1–0,5 m. Rostlina zapáchá.
Listy: další listy jsou podobné prvním, ale s větším počtem bočních lalokových výkrojků. Ostatní listy jsou střídavé, zpeřené, na dlouhých řapících, s přílistky, chlupaté často načervenalé barvy.
Květenství (květy): okolík. Květy růžovočervené, tmavě žilkované, zřídka bílé.
Podzemní orgán: kořen kůlovitý – rozvětvený
Plod: nažka 4,2–6,0 x 0,7–1,2 x 0,7–1,0 mm, podlouhlá, klínovitě stisknutá, na vrcholu přechází do osiny dlouhé víceméně 35,0 mm, po dozrání spirálovitě stočené, slabě lesklá, jemně jamkovitá, plod i zobánek dlouze odstávající chlupaté, nejhustší na bázi, hnědé až rezavé, chlupy světlé.
Klíčící a vzešlá rostlina: klíčí a vzchází celoročně z hloubky do 40,0 mm, při tmin. 3–4 °C, topt. 19–22 °C, hypokotyl je světle zelený, v horní části jemně chlupatý. Epikotyl není. Děložní lístky v obrysu elipsovité, trojlaločné, rozměrů 7,0–9,0 x 4,0–7,0 mm, na rubu i líci jemně chlupaté, řapík stejně dlouhý jako čepel, chlupatý, zřetelná střední žilka, tmavozelené, na okraji nebo na žilce načervenalé. První list je s dvěma páry bočních lalokových výkrojků laločnatého tvaru, žilnatina je perlovitá, čepel a řapíky jsou jemně chlupaté.
Období vzcházení: Téměř celý rok
Hospodářský význam: nebezpečné (++)
Kdy druh úspěšně regulovat: do čtyř listů.
Na první pohled se podobá druhům: pumpava čapí, pumpava slézovkovitá.