Pastva pro včely

 Operation Pollinator

 je mezinárodní program společnosti Syngenta pro biologickou rozmanitost.

Včely, čmeláci, motýli a další opylovači mají významný vliv na výnos mnoha plodin. Na světě je identifi kováno více než 250 tisíc druhů rostlin, které jsou zcela nebo částečně závislé na opylování. Výnos 39 z 57 největších světových plodin je výrazně vyšší v důsledku činnosti opylovačů. Právě proces opylení totiž zvyšuje produktivitu zemědělství, a tím se potraviny stávají levnější a dostupnější. Je proto třeba postarat se, aby biologická rozmanitost nebyla v ohrožení.

Ochrana a rozvoj biodiverzity patří k dlouhodobým strategiím společnosti Syngenta po celém světě. Vlivem spolupůsobení měnících se faktorů v oblasti životního prostředí a využívání půdy v mnoha oblastech světa, stavy některých druhů opylovacího hmyzu poklesly. Jedním z projektů, který se intenzivně věnuje řešení tohoto problému, je Pastva pro včely (Operation Pollinator).

Osivová směs kvetoucích rostlin, speciálně navržená do našich podmínek, dovoluje zužitkovat plochy s nízkou úrodností, špatně dostupná místa jako rohy polí a souvratě nebo jinak nevyužívané prostory ležící ladem. Nedochází tak k výraznému zásahu do zemědělství. Naopak. Obnovou stanovišť se zvyšuje přítomnost opylujícího hmyzu, tím se zlepšuje opylení úrody, což přináší i vyšší výnosy.

Prostřednictvím Pastvy pro včely dokazujeme, že péče o životní prostředí a produktivní zemědělství mohou mít pozitivní přínos jak pro biologickou rozmanitost, tak pro ziskovost zemědělské výroby. Projekt tak zvyšuje nejen účinnost dostupných zdrojů, ale také významně přispívá k udržitelnému zemědělství.

Zkušenosti v České republice

Pilotní projekt Pastva pro včely byl spuštěn v České republice v roce 2009 a s velkým úspěchem funguje do současnosti. Za tu dobu jsme měli možnost vyzkoušet různá složení směsí. Snažili jsme se najít takové řešení, které by bylo pro naši krajinu nejvhodnější. A povedlo se. Mělo na to vliv i rozhodnutí Ministerstva zemědělství České republiky, které jako součást Programu rozvoje venkova a Metodiky k nařízení vlády č. 75/2015 Sb. o podmínkách provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření uvedlo i vzorec, který posloužil jako vodítko pro její složení. Společnost Syngenta připravila směs pro rok 2021, která těmto podmínkám vyhovuje a je tak nejlepším možným řešením vhodným do českých podmínek. Druhové složení směsi sice není přímo stanoveno. Závazné je souhrnné množství a počet druhů z kategorií jetelovin, plodin a bylin. Směs tak musí obsahovat minimálně 4 jeteloviny v celkovém množství 15 kg/ha (např. jetel luční, vikev setá, vičenec ligrus), minimálně 2 plodiny v souhrnném množství 5–7 kg/ha  (např. hořčice bílá, svazenka vratičolis-tá) a alespoň jednu bylinu v množství 2,5–5 kg/ha (např. sléz lesní nebo mrkev krmná). Celkové výsevné množství na hektar pak musí činit minimálně 25 kg. Každý rok dodáváme osivo i českým zemědělcům. Letos je v naší nabídce i směs splňující opatření ministerstva. Za dobu fungování projektu Pastva pro včely v ČR, se nám podařilo pokrýt plochy odpovídající více než 350 ha po celé České republice.

7 výhod pro pěstitele

  • Pozitivní vliv na výnosy a kvalitu produkce díky lepšímu opylení
  • Využití ploch s nízkou úrodností či jinak problematických lokalit (rohy polí, nevyužitá místa, okraje lesů)
  • Zvýšení počtu užitečných druhů opylujícího hmyzu
  • Splnění environmentálních cílů
  • Vytvoření ochranného pásu podél vodních toků pomáhá zamezit možnému úniku při aplikaci přípravků na ochranu rostlin
  • Chrání půdu před účinky eroze
  • Zatraktivnění vzhledu krajiny

Jak naplánovat lokalitu

Ideální mez je taková, o kterou se dá snadno pečovat, zapadá do celkového rámce hospodaření na farmě a volně žijící živočichové by ji měli být schopni co nejlépe využít.

Identifikace ploch s nízkou produktivitou

Zakládání kvetoucích ploch přichází v úvahu především na neobdělaných místech, půdách ležících ladem a na okrajích polí. Využijte místa s nízkou úrodností anebo oblasti se slabým růstem (např. rohy polí). Založení ploch podél polních a méně frekventovaných cest a zároveň paralelně se směrem agrotechnických operací na poli ulehčuje jejich následné udržování.

Výběr nejvhodnějšího místa

Směsi květnatých druhů potřebují slunce a závětří. Optimální umístění je tedy na jižní straně v případě orientace pásu z východu na západ či západní strana pro pásy s orientací sever - jih. Vyberte pokud možno suchou lokalitu s dobrými odtokovými poměry. Zřízení zde může být jednodušší než na lokalitě s těžkou půdou.

Pro čerpání dotací je třeba, aby měl nektarodárný pás šíři nejméně 6 metrů a nejvýše 24 metrů a byl v souvislé délce nejméně 30 metrů.

Biopás by měl být umístěn při okrajích nebo uvnitř půdního bloku ve směru orby a nejméně 50 metrů od dálnice, silnice I. nebo II. třídy nebo od dalšího biopásu. Pamatujte i na optimální doletovou vzdálenost včel od úlů (2–5 km).

Příprava a založení

Zakládání porostů kvetoucích směsí je možné realizovat běžným secím strojem. Zlikvidujte postřikem nebo posečením stávající porost tak, abyste vytvořili čistý, ničím neporostlý povrch. Půda by měla být před výsadbou zkypřená (brány, kultivátor) a osivo po setbě lehce zahrnuté. Pokud se osivo dostatečně nezapracuje do země, nemohou vzejít rostliny klíčící ve tmě jako například svazenky. Pečlivá příprava půdy a výsev jsou nejlepším předpokladem pro rovnoměrné vyklíčení, dobrý pokryv půdy a požadovanou pestrost porostu. Pokud by bylo problematické vysévat malé množství osiva, můžete osivovou směs smíchat například se sójovým šrotem. Hustota setby se potom určuje v poměru k přidanému množství šrotu. Přímo před vysetím osivo dobře promíchejte. Zapravení je potřeba posílit závěrečným válcováním.

Opatření proti plevelům

Při silném výskytu jednoročních polních plevelů je potřeba včas mulčovat nebo kosit (cca 3–6 týdnů po setbě), dokud jsou jednoroční rostliny rostoucí ze směsi malé a při kosení nebudou poškozené. Na kvetoucích plochách není možné používat přípravky na ochranu rostlin ani hnojiva, dbejte proto na to, aby plocha s Pastvou pro včely nebyla zasažena.

Výjimkou jsou přípravky použité při úředních a mimořádných rostlinolékařských opatřeních v souladu s § 75 a § 76 zákona o rostlinolékařské péči.

Péče o porost

O plochy založené v rámci Pastvy pro včely je třeba pečovat, stejně tak jako o jiné plodiny. Sekáním či kosením se odstraní jednoleté plevely a zlikvidují se i nežádoucí druhy plevelů, které mohou zasetým rostlinám konkurovat. Reálné načasování sečí však závisí na typu půdy a omezení v rámci programů ochrany životního prostředí. Seč se provádí na výšku 10–15 cm. V následujících letech díky seči v období kvetení dojde k podpoře vzniku hustého porostu. Pro zajištění prostředí určeného pro přezimování motýlů posekejte pouze 50 % plochy a v následujícím roce je prostřídejte. Doporučuje se odstraňování posečeného porostu, neboť díky odklizení proniká světlo i k menším víceletým druhům skrývajícím se v porostu. Pokud posečený porost odstranit nelze, snažte se o jeho rozprostření v co nejtenčí vrstvě nebo rozsekání. Zabráníte tak udušení rostlin, které ještě v zemi zůstávají.

Projekt Interra Farm pomáhá pochopit zásady udržitelného zemědělství.

Cílem projektu Interra Farm je prostřednictvím spolupráce se zkušenými pěstiteli, univerzitami a předními odborníky v oboru přiblížit zásady trvale udržitelného zemědělství a správné zemědělské praxe.

Od roku 2011 mají zástupci vládních i nevládních organizací, zemědělci i široká veřejnost ve vybraných zemích (např. Belgie, Francie, Maďarsko a nově i Polsko) možnost na organizovaných prohlídkách a školeních získávat informace o biodiverzitě, ochraně půdy a vody. Účastníci se zároveň dozví důležité informace o bezpečnosti používání našich výrobků, skladování, aplikačních technologiích a popsány jsou i další zásady správné zemědělské praxe. V současnosti se v Evropě nachází sedm farem a jejich počet stále roste.

Prostřednictvím projektu Interra Farm společnost Syngenta podporuje spolupráci s našimi klíčovými zákazníky a zájmovými skupinami. Farmy téměř vždy vlastní přímo zemědělci a stejně tak jako v reálném tržním prostředí, mají za cíl dosahovat zisku. Nejedná se tedy jen o výstavní místa, ale o opravdovou ukázku modelu, který kombinuje trvale udržitelné zemědělství s reálnou praxí, jenž může být profitabilní.

Zkušenosti v České republice

Pilotní projekt Pastva pro včely byl spuštěn v České republice již v roce 2009 a s velkým úspěchem funguje do současnosti. Za tu dobu jsme měli možnost vyzkoušet různá složení směsí. Snažili jsme se najít takové řešení, které by bylo pro naši krajinu nejvhodnější. A povedlo se. Mělo na to vliv i rozhodnutí Ministerstva země-dělství České republiky, které jako součást Programu rozvoje venkova a Metodiky k nařízení vlády č. 75/2015 Sb. o podmínkách provádění agroen-vironmentálně-klimatických opatření uvedlo i vzorec, který posloužil jako vodítko pro její složení. Společnost Syngenta připravila směs pro rok 2021, která těmto podmínkám vyhovuje a je tak nejlepším možným řešením vhod-ným do českých podmínek. Druhové složení směsi sice není přímo stanoveno, avšak co je závazné, je souhrnné množství a počet druhů z kategorií jetelovin, plodin a bylin. Směs tak musí obsahovat minimálně 4 jeteloviny v celkovém množství 15 kg/ha (např. jetel luční, vikev setá, vičenec ligrus), minimálně 2 plodiny v souhrnném množství 5–7 kg/ha  (např. hořčice bílá, svazenka vratičolis-tá) a alespoň jednu bylinu v množství 2,5–5 kg/ha (např. sléz lesní nebo mrkev krmná). Celkové výsevné množství na hektar pak musí činit minimálně 25 kg. Každý rok dodáváme osivo i českým zemědělcům. Letos je v naší nabídce i směs splňující opatření ministerstva. Za dobu fungování tohoto projektu u nás, se nám podařilo pokrýt plochy odpovídající více než 350 ha po celé České republice.

Pomáháme zemědělcům optimálně využívat okrajové pásy polí a nízko výnosných oblastí poskytováním semenných směsí divokých květin a medonosných rostlin. Výsledné květinové louky pomáhají obnovit populaci opylujícího hmyzu a přispět tak ke zlepšení výnosu a kvality plodin díky efektivnějšímu opylování.

Operation Pollinator je farmáři a včelaři uznávána již mnoho let. V letech 2016–2021 jsme v rámci kampaně věnovali celkem 36,5 tun semen rostlin atraktivních pro opylovače, jejichž výsev vyústil ve vznik téměř 3 000 hektarů kvetoucích polí. Semena medonosných rostlin jsou k dispozici také v našem věrnostním programu Agriclub.

Výhody Operation Pollinator

zvýšení populace užitečného opylujícího hmyzu v zemědělské krajině

zlepšení výnosu a kvality plodin díky efektivnějšímu opylování

vytváření přírodních stanovišť pro další hmyz, ptáky a savce

vytvoření bariéry, která chrání vodu a půdu před účinky eroze

dodržování cílů ochrany životního prostředí a zvyšování vizuální atraktivity zemědělské půdy

Více o Operace Pollinator se dozvíte v naší brožuře.

Další informace o vytváření stanovišť pro opylovače pomocí směsí Syngenta naleznete v Průvodci pro zemědělce.

Zjistěte, jak chránit opylovače na farmě a v terénu - podívejte se na naši brožuru.

Zodpovědné zemědělství

Společnost Syngenta podporuje racionální a bezpečné používání přípravků na ochranu rostlin prostřednictvím vzdělávacího programu „Odpovědné zemědělství“. V rámci programu provádíme školení pro uživatele našich produktů.

K farmářům se dostáváme také prostřednictvím tematických konferencí a terénních akcí, kde ukazujeme, jak vypadá udržitelné zemědělství v praxi. Společně s odborníky radíme, jak zvýšit produktivitu farmy, pečovat o biologickou rozmanitost a zodpovědně používat produkty k ochraně lidí, půdy a vody.

Stáhněte si náš leták o bezpečném používání přípravků na ochranu rostlin.

Navštivte také náš web Rolodpowiedzialne.pl, který obsahuje nejdůležitější rady ohledně správného používání přípravků na ochranu rostlin.

Navštivte náš kanál YouTube a dozvíte se více o iniciativách Syngenta v oblasti udržitelného zemědělství.