Obilniny

 

obilniny

Obilniny patří mezi velice nenáročné plodiny a jsou schopny růst v různých podmínkach a zároveň poskytovat velmi dobrý výnos. Jsou využívány a pěstovány zejména pro svá semena (obilky). Obilniny jsou v podstatě ušlechtilé trávy, které ve svých semenech obsahují důležité živiny pro živočichy a tedy i pro člověka. Ta slouží především k lidské výživě – a to buď celá (jako např. rýže) nebo zpracovaná na mouku mletím (zejména pšenice). Mezi další významná využití obilnin patří: zdroj krmiva pro hospodářská zvířata, produkce ethanolu, výrobky ze slámy (metly, rohože, kartáče..), využití slámy i zrna v kosmetickém či energetickém průmyslu, aj.

V obilninách jsou ve značné míře zastoupeny sacharidy a z nich velmi dobře stravitelný polysacharid škrob (55–80 % dle druhu obilniny), který je pro nás hlavně zdrojem energie. Dále je v nich obsažena vláknina (3–10 %), pro člověka sice nestravitelná, avšak ve výživě a správné činnosti trávicího traktu nezastupitelná. Další velmi významnou skupinou látek jsou bílkoviny (10–11 %), které však nejsou pro člověka plnohodnotné. V obilkách je také obsažen tuk (1–6 %). Z ostatních živin je v obilkách obsaženo 14–15 % vody a 1,8–1,9 % minerálních látek a ostatních látek důležitých pro metabolismus.

Obilniny patří k plodinám, kterým je v rámci ochrany rostlin věnována velká pozornost a to zejména proto, že se u nich setkáváme v podstatě se všemi skupinami škodlivých činitelů, s kterými je třeba se vypořádat, abychom dosáhli uspokojivých a rentabilních výnosů. Již od samotného zasetí je potřeba obilninám věnovat patřičnou péči ve formě kvalitních mořidel, následuje herbicidní ošetření v době, než se porost obilnin zapojí a konkuruje plevelům a současně je toto snažení doprovázeno neustálým sledováním výskytu přenašečů viróz a správným načasováním aplikace insekticidů.

V průběhu celé sezony pak farmář bojuje s celým komplexem houbových chorob a to doslova od stádia vzcházejících rostlin až po období dozrávání. Společnost Syngenta je však připravena tyto problémy řešit a poskytuje pěstitelům komplexní péči o porosty obilnin díky širokému portfoliu kvalitních přípravků a také poradenskému servisu, který je našim zákazníkům vždy k dispozici.

schema_obilniny_2024_cz.jpg