You are here

Obaleč hrachový

Cydia nigricana

Plodiny

  • Fenykl řapíkový
  • Kopr vonný
  • Mrkev
  • Pastinák setý
  • Petržel
  • Kmín kořenný
  • Réva vinná

Zařazení škodlivého činitele

Škůdci luskovin

Popis škůdce, hostitelské rostliny

Imago: Délka asi 12–16 mm; základní barva šedo- až světle olivově hnědá. Přední a postranní okraje předního páru křídel černé s bílými proužky; zadní pár křídel jednobarevný - hnědý.

Housenka: Bělavá, žlutobílá nebo světle zelenavá, hřbetní strana s hnědými bradavičkami, délka v plně vyvinutém stavu asi 8–10 mm. Hlava světlehnědá, předohruď a řitní štítky tmavohnědé.

Obaleč hrachový žije jako housenka v první řadě na hrachu a pelušce, ale může se vyvíjet i při žíru na semenech ostatních druhů luskovin, např. Vicia.

Příznaky, možnosti záměny

Při otevření lusku se objeví 2–4 poškozená semena, zbytky pavučinky, trusu a většinou ještě i 8–10 mm dlouhá žlutavě bílá housenka. Při sklizni hrachu jsou vidět pouze stopy po žíru a znečištění semen, ale už ne housenky. Může dojít i k sekundární infekci houbami.

Biologie

První motýli se objevují od konce května do poloviny června a kladou svá vajíčka od poloviny června do poloviny července rozptýleně především na kališní a okvětní lístky. Vylíhlé housenky se prokousávají do lusků. Suché teplé počasí v této době umožňuje velkému množství housenek dostat se do lusků. Asi po 3 týdnech žíru praskají lusky samy nebo si housenky vyžírají stěnou lusku díru k jeho opuštění. Přezimování a kuklení probíhá na pozemku, kde byl napadený porost.

Hospodářský význam

Jak při polním pěstování hrachu, tak i na zahrádkách se v některých letech (především při suchém teplém počasí) objevuje značná míra poškození a ztráty na výnosu mohou místně dosahovat až 30 %. Jedná se o jednoho z nejškodlivějších škůdců hrachu, který způsobuje snížení kvality až znehodnocení sklizeného produktu.

Indikace ošetření

Hodnotí se nálet samečků do feromonových lapačů (Biolatrap CN). Kritický počet - průměrně 25 imag na jeden den letové aktivity. Ošetření po překročení tohoto prahu za 10 až 14 dní dle průběhu povětrnostních podmínek.