Krytonosec makovicový

Neoglocianus macula - alba
Zařazení škodlivého činitele

Škůdci máku

Popis škůdce, hostitelské rostliny

Imago: Asi 3–4 mm velké, hlava protažená v nosec s lomenými tykadly. Tělo je tmavé, hustě porostlé šedými chloupky. Na švu krovek za štítkem je výrazná bílá skvrna. Chodidla jsou žlutohnědá.

Larva: Beznohá s výraznou hlavou (apodní eucephalní), rohlíčkovitě zahnutá

Hostitelskou rostlinou jsou všechny druhy pěstovaného i planého máku.

Příznaky, možnosti záměny

Brouci poškozují vykousávají do stonků a mladých makovic rýhy a otvory. Rostliny se deformují. Larvy vyžírají tvořící se semena v makovicích, prožírají přepážky v tobolkách a způsobují tzv. červivost máku.

V napadených makovicích se vyskytují i další larvičky, zejména bejlomorkovitých. Larvy bejlomorky makové (Dasineura papaveris) jsou však beznohé bezhlavé (apodní acephalní), oranžově zbarvené.

Biologie

Brouci se objevují v polovině května, zpočátku žijí na divoce rostoucím máku. Migrace na porosty máku setého vrcholí v období tvorby poupat. Samičky kladou 250–400 vajíček do vyhlodaných jamek v mladých tobolkách. Dorostlé larvy se prokousávají ven z tobolek, padají na zem a v hloubce 10 cm se kuklí v hliněném kokonu. Ještě v září a v říjnu se líhnou dospělci, ale zůstávají v půdě, kde přezimují

Hospodářský význam

Tento teplomilný brouk škodí významněji pouze v nejteplejších oblastech státu. Při přemnožení může způsobit závažné škody. Společně škodí larvy bejlomorky makové, které poškozují tvořící se semena. Napadené makovice se nepravidelně vyvíjejí, deformují. Vnitřek bývá napadán plísněmi.