Dřepčík olejkový

Psylliodes chrysocephala

Plodiny

Zařazení škodlivého činitele

Škůdci řepky

Popis škůdce, hostitelské rostliny

Brouk: 3–4 mm dlouhý, dlouze oválný, černomodrý s kovovým leskem nebo příležitostně hnědě zbarvený

Larva: 6–7 mm dlouhá, špinavě bílá s tmavohnědou hlavou a 3 páry nohou

Kromě řepky napadá především kulturní brukvovité druhy jako brukev, brokolici, tuřín a vodnici, stejně jako četné divoké brukvovité druhy, např. hořčici rolní, ohnici a penízek polní.

Příznaky, možnosti záměny

Na děložních a prvních pravých lístcích lze při přítomnosti brouků zjistit požerky ve formě dírkování nebo okénkování. Při velmi vysoké hustotě výskytu mohou být listy síťovitě prožrané. Významnější je minování larev v řapících a žilkách listů, stejně jako v srdéčku. V chodbičkách lze nalézt hnědou drť a špinavě bílé larvy. Možnosti záměny jsou u příznaků způsobených pilatkou řepkovou Athalia rosae a požerků od slimáčků Deroceras spp.

Biologie

Na podzim se objevují brouci a osídlují mladé rostliny řepky. Vajíčka jsou kladena 1–2 cm hluboko do půdy v blízkosti rostlin. Mladé larvy se zavrtávají do středních žilek a řapíků listů. Vyrůstají v řapících a částečně i ve stonku až do jara. Od konce dubna do začátku června opouštějí řepku a kuklí se v půdě. Dřepčík olejkový má jen jednu generaci do roka.

Hospodářský význam

Žír brouků má jen menší význam, důležitý je žír larev. Rostliny s poškozenými srdéčky snadno vymrzají, listy žloutnou, vadnou a zahnívají. Poději se uvnitř vyžrané stonky řepky snadno lámou nebo podélně praskají.

Práh hospodářské škodlivosti

1. Od vzcházení do stádia 4 listů na podzim: žírem brouků zničeno 10 % plochy listů

2. Od stádia 4 listů do 6 listů na podzim: záchyt 50 brouků/žlutá miska/3 týdny

3. Podzim (konec října až začátek listopadu) a jaro: slabší porost: 3 larvy/rostlina, normální porost: 5 larev/rostlina

Řešení Syngenta