Kořenomorka bramborová

Choroby

Latinský název: Rhizoctonia solani
Slovenský název: Vločkovitosť zemiakov, Koreňomor

Hostitelské rostliny 
Brambor

Příznaky
Na hlízách se objevují tmavá sklerocia (vločky) v podobě pevné krusty na povrchu a puchýře s tmavě zbarveným rozpadajícím se pletivem pod nimi (kořenomorková hniloba). Na mladých klíčcích a na podzemních částech stonků se objevují hnědé nekrózy. V porostu dochází k nepravidelnému vzcházení, hlízy jsou nevyrovnané, některé drobné, deformované a zelené. Vrcholové listy se svinují, mohou být nažloutlé nebo načervenalé. Napadená rostlina často kvete dříve. Na spodní části stonku v úrovni půdy se za vlhčích podmínek může vytvořit bělavé mycelium (tzv. plstnatost stonku). 

Prežívání, zdroj infekce 
Chorobu způsobuje houba Rhizocto-nia solani. Ta se přenáší sklerociemi a myceliem v sadbě nebo v půdě. Sklerocia mohou přežívat v půdě i několik let. Při vhodných podmínkách vyrostou ze sklerocií svazky hyf, které napadnou klíčky a stolony.
Dispoziční faktory
Vlhčí oblasti s těžkými studenými půdami.

Hospodářský význam
Jedná se o závažnou chorobu, která sice v porostu nezpůsobuje nápadné změny, ale významně snižuje výnos a kvalitu hlíz. Může způsobit ztráty na výnosu až 15 %. Vyskytuje se ve všech produkčních oblastech, ohroženy jsou především vlhčí oblasti s těžkými studenými půdami.
Metody ochrany a doporučené produkty Syngenta
Ochrana proti této chorobě je založena na vhodných agrotechnických opatřeních (příprava půdy, optimálně hloubková výsadba do vyhřáté půdy, atd.) a moření sadbových hlíz fungicidy. K ochraně se používá přípravek Amistar®.

Amistar