Fomová skvrnitost listu řepy

Choroby

Latinský název: Phoma betae Frank

Slovenský název: Spála repy

Hostitelské rostliny 
Řepa 

Příznaky
Na listech se vyskytují oválné skvrny 1–2 cm v průměru s koncentrickými kruhy tmavšího a světlejšího nekrotického pletiva. Často se vyskytují na listech společně s dalšími houbami, např. s Cercospora beticola. Uvnitř skvrn se postupně vytvářejí plodničky houby – pyknidy. Napadené nekrotizované pletivo se může uvnitř skvrn trhat a vypadávat. 

Patogen může při vzcházení rostlin cukrovky působit spálu řepnou. V pozdější fázi může napadat i kořeny. To se projevuje suchou povrchovou hnilobou na vrchní části kořene cukrovky. Toto napadení může být častější na semenačkách řepy než na kořenech technické cukrovky pro výrobu cukru. 

Prežívání, zdroj infekce 
Na posklizňových zbytcích i osivem.

Dispoziční faktory
optimální teplota pro infekci a růst je 20 o C

Hospodářský význam
Možné systémové napadení rostliny. Vyskytuje se prakticky ve všech pěstitelských oblastech cukrovky, ale zřídka působí významné škody na listech. Mnohem vážnější je napadení semenaček řepy, kdy může napadat stonky, kořeny, květní části a semena. Může negativně ovlivnit vývoj semen či kontaminovat osivo, kde může přežívat i několika let

Metody ochrany a doporučené produkty Syngenta
Moření osiva, výsev zdravého osiva. V případě výskytu na listech mají fungicidy běžně aplikované proti Cercospora beticola dostatečnou účinnost i proti fomové skvrnitosti řepy.

Zdroj: Listy cukrovarnické a řepařské