Osenice vykřičníková

Agrotis exclamationis

Osenice vykřičníková

Zařazení škodlivého činitele

Nespecializovaní škůdci

Popis škůdce, hostitelské rostliny

Imago: Křídla jsou světlehnědě (samečci) až hnědošedě (samičky) zbarvená, rozpětí křídel je asi 3,4–4 cm, zřetelné tmavohnědé skvrny.

Housenka: Je 4–5 cm dlouhá, zemitě šedá až hnědavá, tmavě lemovaná světlá čára na zádech, nevýrazné linie na bocích, zřetelné, černé bradavky.

Housenky osenice vykřičníkové lze najít přednostně na všech možných divokých rostlinách a pod travami. Z kulturních rostlin jsou napadány například všechny druhy zeleniny, brambory, mangold, krmná a červená řepa, mrkev, slunečnice, řepka, tabák a cukrovka.

Příznaky, možnosti záměny

Housenky osenice vykřičníkové způsobují stejná poškození jako housenky osenice polní.

Biologie

Motýl se ve střední Evropě vyskytuje od konce května až do srpna. V teplých letech byly pozorovány také dvě generace (duben až červenec a srpen až září). Samičky kladou 600–800 špinavě bílých vajíček na spodní stranu listů hostitele. Po 8–14 dnech se líhnou housenky. Při významnějším ochlazení na podzim se housenky stěhují hluboko do půdy (až 50 cm), aby tam přezimovaly. Kuklení probíhá na jaře následujícího roku, na přelomu dubna a května, za teplého předjaří i dříve.

Faktory podporující napadení jsou především sucho a teplo v květnu a červnu, příp. i v červenci.

Hospodářský význam

Osenice vykřičníková je v palearktické oblasti značně rozšířena. V Evropě ji můžeme nalézt až k 65° severní šířky. Poškození jsou hlášena především z Ruska, Německa, Turecka, Řecka, Francie, Anglie, Polska a Dánska.