Hluchavka nachová

Lamium purpureum

Hluchavka nachová

SK: Hluchavka purpurová

Zařazení škodlivého činitele

Dvouděložné plevele

Klasifikace rostliny

Jednoletá, ozimá rostlina

Popis

Zelená, autotrofní rostlina.

Stonek, resp. lodyha je vzpřímený, čtyřhranný, červeně pruhovaný, vysoký 10-20 cm.

Listy jsou vstřícné, okrouhle srdčité, až trojboce vejčité, na okraji nerovnoměrně vroubkaté. Jsou zřetelně žilnaté, vrásčité. Spodní listy jsou dlouze řapíkaté, spodní krátce řapíkaté, často načervenalé. Vzešlá rostliny má specifický zápach.

Květy jsou purpurově červené, uspořádané ve vícekvětých lodyžních přeslenech. Jsou souměrné, dvojobalné, oboupohlavné. Koruna je růžově purpurová, vzácně bílá, kalich je trubkovitý, pětižilný, do poloviny rozeklaný v pět kopinatých zubů.

Doba kvetení je zejména od května (resp. brzkého jara) do června. Rostlina však dokáže kvést z vysemeněných rostlin až do pozdního podzimu. 

Plodem jsou trojboké tvrdky, dlouhé 2-2,5 cm, šedavé až zelenošedé, drobně bíle bradavičnaté. V průřezu mají tvar kruhového výseku. Plody jsou uloženy po čtyřech na dně kalicha, z něhož vypadávají.

Klíčení a vzcházení rostliny 

Klíčí a vzchází celoročně z hloubky 50-60 mm, při teplotě min. 5-7°C. Hypokotol je nízký. Děložní listy jsou téměř okrouhlé, na konci jemně vykrojené, rozměr 3-8 mm. Na bázi se často dotýkají nebo překrývají, jsou stopkaté. Epikotyl je jemně ochlupený. První listy jsou okrouhle elipsovitě srdcovité, tupě zubaté, dlouhostopkaté a krátké. 

Kořen je kůlový s četnými postranními kořeny. 

Rozlišovací znaky

Děložní listy mají laločnatou cípatou bázi čepelí, pravé listy mají síťovitě okrouhlou žilnatinu.

Hospodářský význam: nebezpečný plevel

Úspěšně regulovat do čtyř listů.

Na první pohled se podobá: hluchavce bílé

Reprodukce

Rozmnožuje se pouze generativně. Na jedné rostlině dozrává až 400 tvrdek. Jejich dormace je velmi variabilní v závislosti na klimatických podmínkách při dozrávání. Postupně klíčí a vzcházejí během celého roku, nejlépe z hloubky 3 cm. V půdě si udržuje klíčivost i několik let.

Do polních podmínek jsou tvrdky zanášeny osivem, statkovými hnojivy, ale především vyseměněním na stanovišti s postupným vzcházením z půdní zásoby. K rozšiřování může pomáhat i přenos mravenci, kteří vyhledávají bělavé až nažloutlé masíčko na spodní straně tvrdek. 

Doporučené produkty

Avoxa

Boxer

Callisto 100

Callisto 480

Elumis

Gardoprim Plus Gold 500 SC

Listego Plus

Teridox 500 EC

Touchdown Quattro System 4