You are here

Nepostradatelný specialista pro jarní regulaci řepky olejky

Aktuality
15.04.2019

Zanedlouho se otevře jaro a nastane období rychlého prodlužovacího růstu řepky olejky, které je spojené s redukcí větví a květních pupenů, které jsou zásadní pro tvorbu výnosu. V tuto chvíli nedokážeme odhadnout, jaké jaro bude, zda řepka olejka bude vystavena stresu, například ze sucha. Je proto důležité, abychom dostali porosty řepky do takové kondice, aby byly schopné co nejlépe odolat negativním vlivům. Hodně nám v tomto směru může pomoci aplikace fungicidu s regulačním účinkem Toprex.

Toprex dokáže svým vlivem na hormonální hospodaření řepky změnit její vzhled (habitus), zlepšit strukturu porostu a posílit její odolnost vůči suchu v období zrání. Je všeobecně dokázáno, že při správném použití regulátoru růstu na jaře zkrátíme výšku rostlin v průměru o 10–20 cm. Tím výrazně snížíme riziko poléhání, omezíme sklizňové ztráty a urychlíme sklizeň v průměru o 20 %. Nižší výška porostu umožní lepší přístup světla, aktivují se lépe listové pupeny k tvorbě postranních větví. Zároveň je nižší porost lépe větrán, nedochází k tak velkému hromadění etylénu. Zpomaluje se stárnutí porostu, omezuje se předčasný opad šešulí a snižuje se výskyt houbových chorob.

Přípravek Toprex výrazně zlepšuje architekturu porostu. Po jeho aplikaci dochází k narušení apikální dominance, která spolu se světlem podporuje růst většího počtu větví a šešulí. Je prokázáno, že Toprex přispívá k synchronizaci kvetení. Kvetení je homogennější a zrání šešulí je mnohem vyrovnanější.

Toprex chrání řepku před houbovými chorobami, především fomovou hnilobou. Zdravé stonky řepky jsou pak zárukou delší vegetace, lepšího příjmu a využití živin. Řepka v době dozrávání tvoří denní přírůstky semen v hodnotě přibližně 50 kg/ha, proto je tak důležité prodloužení doby vegetace.

Kromě pozitivního vlivu na architekturu porostu, která přispívá k navýšení výnosu, napomáhá Toprex k lepšímu hospodaření porostu s vodou. Rostliny ošetřené tímto přípravkem mají mohutnější a delší kořeny, které dokážou přijímat vodu z větší hloubky.

Toprex je vhodný i pro použití na slabé řepky a za sucha. Toto je jeho výhoda oproti čistým azolovým přípravkům. Navíc je Toprex v dávce 0, 35 l/ha možné kombinovat i s 10 kg/ha močoviny. Je prokázáno, že tato kombinace má synergický efekt a napomáhá k navýšení výnosotvorných prvků.

Pokud aplikaci provedeme při výšce řepky olejky 10–15 cm, podpoříme větvení. U řepky vysoké 30–40 cm zpevníme a zkrátíme stonek. Toto pomůže při zamezení poléhání, usnadní sklizeň a omezí ztráty na výnose.

Proč je Toprex již dlouho považován  za nepostradatelného specialistu při jarní regulaci řepky?  Ti, kteří mají zkušenosti s tímto přípavkem, měli možnost se přesvědčit o jeho vynikajících přednostech, které jsou dány skvělou kombinací dvou dokonalých účinných látek: fungicidu difenoconazole a regulátoru růstu paclobutrazol. Difenoconazole redukuje fomovou hnilobu a má účinek i na Cylindrosporium, Alternarii a Sclerotinii. Paclobutrazol je silný růstový regulátor. Omezuje prodlužovací růst, podporuje růst a vývoj úžlabních pupenů (větvení), posiluje fotosyntetický aparát a přispívá k rozvoji kořenové soustavy i za sucha. Spojení obou účinných látek v podobě přípravku TOPREX zajišťuje synchronizované kvetení a rovnoměrné dozrávání šešulí. TOPREX znamená pro agronoma zdravý porost řepky s vyšším výnosem.

 

Graf 1: Vliv jarního fungicidně morforegulačního ošetření na výnos řepky olejky

Vibrance Gold

Graf 2: Využití synergismu účinku při aplikaci Toprex + močovina

Vibrance Gold

Bubliny:

  • Toprex je vhodný i pro použití na slabé řepky a za sucha.
  • Výrazně zlepšuje architekturu porostu.