Jak skloubit chov skotu, bioplynku a sušárnu ovoce?
Rozhovor
Jak skloubit chov skotu, bioplynku a sušárnu ovoce?
Ing. Michal Vokřál, CSc.
Kdo se od 90. let dlouhodobě pohybuje v oblasti ochrany rostlin a distribuce přípravků, si možná vzpomene na jednu z prvních distribučních firem s názvem Chepo. Jejím zakladatelem a tahounem byl pan Antonín Civín.
Jak to vše začalo
Krátce po roce 1992 se celá rodina Civínů pustila do distribuční činnosti s přípravky na ochranu rostlin. Později firma Chepo rozšířila distribuční činnost o hnojiva a osiva a poskytovala zemědělským partnerům komplexní dodavatelsko-odběratelskou službu. Silná stránka společnosti Chepo spočívala ve schopnosti měnit obchodní vztahy na vztahy přátelské.
Otec Antonín Civín byl iniciátorem a duší všech firemních nápadů, obchodů a realizací. K radikální změně předmětu podnikání i života se Civínovi rozhodli v roce 2001. Zcela změnili místo, ale i předmět podnikání. Opustili Středočeský kraj a v novém domově ve Žluticích u Karlových Varů začali s biochovem hovězího dobytka na ekologické farmě. To byl již krůček ke stavbě vlastní bioplynové stanice a posléze i k využití odpadního tepla k sušení ovoce a zeleniny. Jednatelem nové firmy Regent Plus s.r.o. se stal syn Luděk Civín. S ním jsme si koncem července povídali hlavně o sušeném ovoci a jeho výrobě.
Silná sestava a odpadní teplo
Jak říká Luděk Civín: „Je otázkou, zda živočišná výroba byla impulzem ke stavbě bioplynky, kompostárny a také sušárny ovoce. Původně zde byl chov dojných krav. Náročnou výrobu mléka jsme nahradili biochovem dobytka na žír – masná plemena. Bioplynka zde od roku 2009 nahrazuje tok peněz za mléko. Koneckonců, co potřebuje bioplynka, potřebuje i živočišná výroba. Bioplynku jsme stavěli s podporou dotace SZIF. Podmínkou ale bylo, že minimálně 60 % odpadního tepla musí být nějakým způsobem zpracováno. Díky mým dřívějším kontaktům s řadou ovocnářů, mě napadlo zadání realizovat formou sušárny ovoce. Tím jsme vyřešili problém odpadního tepla. Firma Regent Plus momentálně obhospodařuje 1900 ha, z toho 50 % tvoří trvalé travní porosty. Základní stádo hovězího dobytka tvoří 680 jalovic a 18 plemenných býků.“
Kdo vám dodává ovoce a zeleninu?
K našim dodavatelům ovoce patří firmy Ovocnářství, vinařství Ing. Jan Matoušek, Blahotice, SAD s.r.o., Daminěves, Ekofrukt Slaný, Sady Bílé Podolí. Všichni jsou členy OU ČR a také držiteli certifikátu SISPO. Červenou řepu nakupujeme u firmy Agro Liblice. Ve Žluticích pěstujeme švestky na výměře pět ha sadů, tedy je nemusíme nakupovat. Celkem ročně vyrobíme přibližně 40–45 t sušeného ovoce. Zájem o sušené ovoce roste každým rokem, a tím roste i naše výroba. Zdůvodňujeme si to vysokou kvalitou našich výrobků, jejich chutí a vůní. Při výrobě nepoužíváme žádné konzervanty, barviva ani přísady. Jedná se o kvalitní produkty z kvalitního ovoce, navíc s vysokým podílem ruční práce.
Sušárna ovoce je schválena jak pro bio, tak i konvenční produkci. Veškerá činnost ekologické farmy včetně sušárny ovoce je pravidelně kontrolována společností Biokont CZ.
Které sušené ovoce je nejoblíbenější u zákazníků a u vás osobně?
Obliba našich výrobků je dána chutí a cenou. Nejoblíbenějším sušeným ovocem jsou plátky jablek, zřejmě i kvůli ceně. Gurmánsky nejzajímavějším, ale také velice oblíbeným výrobkem jsou sušené višně. Díky použité vynikající pozdní aromatické maďarské odrůdě Újfehértoi Fürtös je chuť při plném vyzrání až navinule sladká. Její plody mají velkou odolnost proti pukání za deště. My již máme zkušenost, že lidé nechtějí sladké, ale ani kyselé višně. Sladkokyselé plody jim chutnají nejvíce. Osobně mám nejraději křížaly hrušky, kde je také nejvyšší podíl ruční práce. Používáme odrůdu Konference. Její předností je jemný „kamenec“ kolem jadřince, který je u jiných odrůd nepoživatelný.
Preferujete u jablek některé odrůdy?
Odrůdy jablek nepreferujeme, nicméně rádi zpracováváme odrůdy Bohemia, Šampion a Golden Delicious. Změna barvy sušeného ovoce nás netrápí a ani se jí nevěnujeme. Barvu neřešíme ani chemicky. Záleží na reakci odrůdy, zvláště u jablek existují odrůdové rozdíly v jejich zabarvení.
Jaká je technologie sušení jádrovin a peckovin odpadním teplem v pásové sušičce?
Mezi sušením jádrovin a peckovin existují rozdíly v použité technologii zpracování. Sušení jádrovin obvykle trvá 4–6 hodin a zahrnuje mytí, první ruční kontrolu, odstopkování, krouhání na kostičky, plátky nebo hranolky, sušení, druhou ruční kontrolu a balení.
Sušení peckovin může trvat až dvacet hodin. Zahrnuje odstopkování, mytí, vypeckování, dlouhé sušení, aklimatizaci, balení. U švestek a višní se k omytí používá teplá voda z důvodu narušení slupky. Přetrhání pletiv slupku zjemní. Předsušicí komora je dlouhá přibližně deset metrů. V sušičce lze regulovat rychlost tří pásů. Nejnižší rychlost se používá u višní. Ovoce si díky pomalému sušení zachovává vitamíny i vůni. Je to velmi šetrné sušení. Veškeré sušené ovocné výrobky se suší na vlhkost 4 %.
Kdo jsou vaši odběratelé?
Nejraději máme přímé odběratele, včetně velkoskladů, kteří si k prodeji oříšků přibrali sušené ovoce. Nesmírně si vážíme zákazníka s velkým odběrem zboží, firmy Mediate, výrobce bylinných čajů a doplňků stravy. K významným odběratelům patří i řetězce Globus, Billa, Albert, Norma a Tamda. Nesmím zapomenout ani na prodejce na farmářských trzích, kteří prodávají buď zabalené zboží, nebo volně ložené na váhu. Online prodej bude od podzimu realizovat firma Rohlík. Nejžádanější balení je stogramové.
Rychlé mlsání
Ať zvolíte malý sáček, nebo ten větších rozměrů, zcela jistě se neubráníte tomu, že budete ovocné lupínky nebo křížaly vytahovat jednu po druhé, až nakonec zjistíte, že jste balení snědli tak říkajíc „na posezení“. Je to zvláště výhodné mlsání za jízdy v autě, kdy není čas na dlouhé zastávky kvůli občerstvení.
Žlutické křížaly od firmy Regent Plus dokazují, že i výroba sušeného ovoce může být výhodným spojením rostlinné a živočišné výroby. Navíc se jedná o zajímavé skloubení biochovu skotu s bioplynkou a sušárnou ovoce na ekologické farmě.
Bubliny:
Ročně vyrobíme cca 45 t sušeného ovoce.
Ovoce si zachovává vitamíny i vůni.