You are here

Fungicidní technologie pro brambory bez omezení

Aktuality
07.07.2021
Fungicidy do brambor Syngenta

Ing. Helena Bochová, Syngenta CZ

V letošní sezóně se můžeme v bramborách těšit na další pozitivní změnu. Tou je odstranění omezení u fungicidu Revus Top (250 g/l mandipropamid, 250 g/l difenoconazole). U Revusu Top bylo odstraněno omezení použití přípravku v ochranném pásmu zdrojů podzemní a povrchové vody. Aplikační okno bylo proto zúženo na BBCH 67 -89, ale tři aplikace za sezónu byly zachovány.

Můžeme Vám nyní tedy nabídnout plnohodnotnou fungicidní technologii i pro pozemky v ochranných pásmech. Tato technologie se skládá z trojice fungicidů:

 

Doporučené fungicidní ošetření brambor

Fungicidní ošetření je vhodné zahájit fungicidem Ridomil Gold MZ Pepite (40 g/kg metalaxyl-M, 640 g/kg mancozeb) v dávce 2,5 kg/ha, který je plně systémový a účinně chrání před plísní bramboru i nové přírůstky brambor. Vykazuje také vedlejší účinnost na Alternarii solani. Ridomil Gold MZ Pepite doporučujeme aplikovat maximálně dvakrát.

Jako další ošetření je vhodné zvolit fungicid Revus Top v dávce 0,6 l/ha, který porost brambor ochrání proti plísní bramboru a oběma druhům Alternarií – Alternarii solani i Alternarii alternata.

Fungicid Revus Top je pak vhodné v hlavní vegetační sezóně střídat s fungicidem Carial Flex (250 g/kg mandipropamid, 180 g/kg cymoxanil). Carial Flex se používá v dávce 0,6 l/ha proti plísni bramboru. Carial Flex se osvědčil vloni proti napadení stonku. Revus Top i Carial Flex můžeme použít maximálně třikrát za sezonu. Takto je tedy možné plnohodnotně ošetřit porosty brambor v ochranných pásmech.

Fungicidní technologie ošetření brambor Syngenta

Ridomil Gold MZ Pepite letos naposled

Na závěr je důležité upozornit, že fungicid Ridomil Gold MZ Pepite bude bohužel možné použít v letošním roce naposledy.

Z nařízení Evropské komise o ukončení používání účinné látky mancozeb bude možné prodávat přípravek Ridomil Gold MZ Pepite do 4. 7. 2021.

Použití přípravu pak bude možné do 4. 1. 2022.