You are here

Aby bylo řepce v zimě dobře

Aktuality
25.08.2015

Setí řepky je v některých regionech ukončeno, někde v plném proudu. Proto je nyní čas připomenout si důležité kroky potřebné k tomu, aby řepka dobře přezimovala. Jak připravit porost se dočtete právě zde.

Vzhledem k tomu, že ani letos se nepodařilo přimět autority ke změně stanoviska k neonikotinoidům a zákaz jejich použití trvá, máme před sebou další sezónu bez insekticidního moření. Loňský podzim bohužel předčil i ta nejčernější očekávání ve výskytu dřepčíka, jaro ukázalo i díky mírné zimě vysoký výskyt larev tohoto škůdce, proto lze s velkou pravděpodobností očekávat, že i letošní podzim bude řepka opět pod velkým tlakem.

Jak praxe ukázala, ani zvýšený počet ošetření foliárními insekticidy nezabránil poškození porostů a některé porosty řepky nastupovaly do zimy nevyrovnané a značně stresované. Aby nedošlo k dalšímu poškození porostů a řepka dobře přezimovala, bude třeba pečlivě vybírat přípravky na její další ošetření.

Jak pomoci řepce, aby nastupovala do zimy v optimálním stavu?
Doporučujeme aplikaci přípravku Toprex, který lze jako jediný fungicid s morforegulačními účinky použít již ve fázi prvního listu aniž by došlo k poškození porostu. Dávka 0,3l/ha obsahuje správné množství difenoconazolu a paclobutrazolu pro optimální vývoj porostu před zimou. V praxi tak rostlina vytvoří mohutný kořenový systém a kořenový krček s přisedlou růžicí listů a bude připravena na zimu - ať již z pohledu stresu ze sucha nebo nízkých teplot. Právě podzimní aplikace je důležitá pro posílení růstu a vývoje rostlin v nižších vývojových fázích pro docílení kompaktního porostu.

Nejen morforegulace, ale také regulace houbových chorob je základem pro vývoj zdravého porostu. Připomeňme, že kombinace těchto dvou účinných látek chrání porost i před napadením fómou a dalšími chorobami, které se mohou na podzim a na jaře v porostech řepky vyskytnout. Díky širokému aplikačnímu oknu lze přípravek zahrnout do Syngenta Technologie pro nejvyšší výnos - podzimní ošetření v dávce 0,3l/ha, následované jarní aplikací v dávce 0,5l/ha a v době květu použití fungicidu Symetra 1l/ha anebo přípravku Amistar Xtra 1l/ha.

A NEZAPOMEŇTE!

Za každých 50 l Toprexu nakoupených v termínu od 13. 8. do 30. 9. 2015 získáte dalších 5 l jako množstevní bonus.

Toprex – ideální řešení pro vaše porosty řepky v každé situaci!

Vliv podzimní aplikace Toprexu na časně jarní habitus rostliny - vlevo neošetřeno, vpravo ošetřeno Toprexem Aplikace Toprexu na podzim v dávce 0,3l/ha Aplikace Toprexu v dávce 0,3l/ha - vlevo ošetřeno, vpravo neošetřeno